یک قاضی فدرال در آمریکا ایران را به پرداخت ۱۰۴ میلیون دلار غرامت محکوم کرد

بمب گذاری ایران در ظهران عربستان

یک قاضی فدرال در آمریکا در واشنگتن ایران را به پرداخت ۱۰۴ میلیون دلار غرامت به خانواده قربانیان حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان محکوم کرده است.

به گزارش رویترزدر حالی قاضی  برلی هاور این حکم را صادر کرده است که ایران و سپاه پاسداران برای دفاع از خود در دادگاه حاضر نشده بودند.

قاضی  هاور گفت که ۱۵ خدمه نظامی که به هنگام انفجار در مجتمع هشت طبقه الخبر حضور داشتند در اثر این حمله لطمه روحی  دیده اند وی در ادامه تاکید کرده است ۲۴ نفر از بستگان نیز که عزیزانشان در این حادثه صدمه دیدند نیز به لحاظ روحی لطمه دیدند.

خانواده قربانیان بر اساس قانون مصونیت های حاکمیت خارجی در برابر تروریسم درخواست غرامت کردند.

یکی از وکلای خانواده‌های قربانیان این حمله گفت شاکیان از رای دادگاه بسیار خوشحال هستند و اکنون به دنبال راه هایی برای اخذ این غرامت  می باشند.

در شامگاه ۲۵ ژوئن ۱۹۹۶ یک کامیون نفتکش مملو ازتی ان تی درپارکینگ مقابل ساختمانی که حدود ۱۰۰ نفر از پرسنل نیروی هوایی آمریکا در آنجا اقامت داشتند منفجر شد.

در بمب‌گذاری برج‌های  الخبر ۱۹ آمریکایی کشته و ۳۷۲ نفر مجروح شدند و دو نفری که کامیون نفتکش را پارک کرده و با یک ماشین شورلت از محل دور شدند بعداً توسط پلیس سعودی دستگیر شدند.

عربستان و ایالات متحده آمریکا پس از انفجار در پایگاه آمریکایی یاد شده انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند ولی مقام های تهران هرگونه دست داشتن در این انفجار را رد کردند.

تا به حال در دادگاه‌های آمریکا حکومت جمهوری اسلامی به خاطر عملیات خرابکارانه و تروریستی به ۱۰ میلیارد دلار محکوم کرده اند  ولی وصول این جریمه‌ها کار بسیار دشواری است و حکومت ایران اصولا هیچ یک از این احکام قبول نداشته ولی از آنجا که پول هایی از بنیاد های وابسته به ایران وجود دارد  به دستور قاضی این جریمه وصول می‌شود.