یک مقام آژانس دارویی اتحادیه اروپا هشدار داد :  میان واکسن آسترازنکا و خون‌لختگی در برخی از افراد ارتباط وجود دارد 

مارکو کاوالری، مسئول سیاست‌گذاری واکسیناسیون در آژانس دارویی اروپا در گفتگویی با روزنامه ایتالیایی “ایل مساگرو” ضمن تایید ارتباط میان دریافت واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد و شرکت سوئدی آسترازنکا با موارد گزارش شده خون‌ٰلختگی در برخی کشورهای اروپایی اعلام کرد : «ما از این پس می‌توانیم این ارتباط را تایید کنیم. این مسئله به وضوح روشن است. »

این مسئول آژانس دارویی اروپا تایید کرد که ارتباطی میان واکسن آسترازنکا و موارد گزارش شده خون‌لختگی در میان برخی دریافت کنندگان این واکسن وجود دارد.

مارکو کاوالری، گفت: «با این وجود ما هنوز نمی‌دانیم که این واکنش به چه علت ایجاد می‌شود. به طور خلاصه، طی چند ساعت آینده خواهیم گفت که ارتباطی در این میان وجود دارد، اما همچنان باید به نحوه شکل‌گیری آن پی ببریم.»

این نخستین بار است که یک مقام مسئول در آژانس دارویی اروپا از قطعی بودن ارتباط میان دریافت واکسن آسترازنکا و بیماری خون‌لختگی سخن می‌گوید که بر اساس موارد گزارش شده تاکنون جان چند شهروند اروپایی را گرفته است.

این موضع تازه و مغایر با بیانیه‌های پیشین سازمان ناظر بر وضعیت دارو و واکسن در اروپا در حالی مطرح شده که نهادهای تنظیم کننده مقررات بهداشتی و دارویی در اروپا و نیز سازمان جهانی بهداشت پیش‌ از این بر «ایمن و موثر» بودن واکسن آکسفورد/آسترازنکا تاکید کرده بودند.

مارکو کاوالری، افزود: «ما در حال تلاش برای به دست آوردن یک تصویر درست از آنچه در حال وقوع است، هستیم و سعی داریم به شکلی دقیق مشخص کنیم که این سندرم ناشی از واکسن چگونه شکل می‌گیرد. در میان افراد واکسینه شده (با آسترازنکا) تعدادی مورد خون‌لختگی در افراد جوان‌تر گزارش شده که بیشتر از حد انتظار ما است. این مسئله‌ای است که باید گفته شود.»

پیشتر نیز ده‌ها مورد خون‌لختگی  در برخی دریافت کنندگان واکسن آسترازنکا گزارش شده بود که متاسفانه چند تن از مبتلایان به این عارضه جان خود را از دست دادند.