یک مقام اتاق بازرگانی: دولت در مدیریت بازار زولبیا و بامیه دخالت می کند اما در تهیه واکسن کرونا نه 

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، گفت که واردات واکسن از سوی بخش خصوصی با منطق اقتصاد ایران و واقعیت‌های بین المللی همخوانی ندارد ،دولت حتی در بازار زولبیا و بامیه دخالت می‌کند اما درباره واکسن که در همه دنیا مدیریت دولتی دارد، از بخش خصوصی دعوت می کند که واردات انجام دهد.

اوی و تاکید کرد که واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی “خطرناک” است و حتی اگر اجرا  شود “گامی جدید در مسیر نوکیسه پروری در ایران است.”

همزمان محمدحسن قوسیان‌مقدم سخنگوی جمعیت هلال احمر ادعا کرد  که این جمعیت ۱۳ میلیون یورو ارز دریافت شده بابت واردات واکسن آنفلوانزا را برای واردات داروهای خاص هزینه کرده است.

این در حالی که حیدر محمدی، مدیر حوزه دارویی وزارت بهداشت، فاش ساخته است  : شرکت “سها کیش” در اوایل فروردین سال جاری به نمایندگی از سازمان هلال احمر ، ارز ۱۳ میلیون یورویی  دریافت کرد اما واکسن وارد نکرد .

سخنگوی جمعیت هلال احمر در ادامه مدعی شد که  هلال احمر نتوانسته واکسن وارد کند و با هماهنگی مقام‌های وزارت بهداشت این مبلغ را صرف تهیه داروهای بیماران سرطانی و داروهای تک نسخه‌ای کرده است.

وی در ادامه به زمان دقیق دریافت ارز توسط هلال احمر اشاره نکرده ولی گفته است مجوز واردات ۱۴ فروردین به هلال احمر داده شده و قرار بوده «ظرف مدت دو هفته واردات واکسن را انجام دهد که هنوز این اتفاق نیفتاده است».

حسن روحانی، چندین بار تاکید کرده که دولت از واردات واکسن از سوی بخش خصوصی حمایت می‌کند.

با این حال سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز گذشته (آدینه)  گفته بود که «ماست فروش و سیمان فروش و پلاسکو فروش» می خواهند واکسن وارد کنند.

سخنگوی جمعیت هلال احمر همچنین گفت که هلال‌احمر در رایزنی با  رییس صلیب سرخ چین توانست مقادیر قابل توجهی واکسن کرونا از این نهاد دریافت کند که این محموله اواخر هفته گذشته وارد کشور شد.

دو روز پیش  ۴۰۰ هزار واکسن چینی کرونا وارد ایران شد و مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، اعلام کرده بود این واکسن‌ها “اهدایی” چین به ایران است.