یک مقام ارشد آمریکایی به “پولیتیکو”: تحریم‌های سنگین علیه ایران باقی می‌ماند

روزنامه آمریکایی “پولیتیکو” نوشته است:   با روشن شدن‌تر مواضع و ویژگی رویکردهای اولیه دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در قبال پرونده هسته‎ای ایران و تأکید وزیر خارجه‌اش مبنی بر اینکه این پرونده از اولویت‌های دولت جدید این کشور است، تعدادی از مقام‌های ارشد فعلی و مقامات پیشین وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌هایی جداگانه با این روزنامه اذعان کردند که موضوع توافق هسته‌ای آمریکا با ایران به مراحل بسیار پیچیده‌ای رسیده است به طوری که تحریم‌هایی که پیش از این توسط دولت دونالد ترامپ علیه ایران اعمال شده بود، کار بازگشت به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها را پیچیده‌تر کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا به پولیتیکو تأکید کرد که بازگشت به توافق هسته‌ای به مدت زمان بسیار طولانی نیاز دارد.

این مقام ارشد آمریکایی تاکید کرده است ، پیش از صحبت کردن درباره توافق جدید هسته‌ای با ایران، ایالات متحده باید مجموعه‌ای از اقدامات را برای احیای مجدد هر توافقی باید انجام دهد.

او در ادامه  گفت: حکومت ایران در حال حاضر از مفاد توافق هسته‌ای بسیار دور شده است لذا برای بازگشت مجدد به توافق هسته‌ای به ارزیابی مجدد و طی کردن مراحل طولانی نیاز است.

در همین زمینه یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا  نیز گفته است  که دولت بایدن در نهایت الگویی متفاوت در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد که به موجب آن تحریم‌هایی که مبنای حقوقی مستحکم دارند همچنان باقی می‌مانند، در حالی که سایر مجازات‌هایی که منجر به تخریب یا تضعیف توافق هسته‌ای منجر شوند، لغو خواهند شد.

به گفته این مقام آمریکایی، تیم بایدن همچنین می‌تواند یک رویکرد تدریجی را در پیش بگیرد به طوری برخی تحریم‌ها را لغو کند تا ایران در جهت بازگشت کامل به اجرای توافق هسته‌ای و تعهد به مفاد آن گام بردارد و چقدر به مفاد اتمی پایبند باشد می‌تواند از تحریم‌ها خارج شود.

این روزنامه آمریکایی در پایان نوشته است  که فشارهایی برای حرکت سریع در زمینه توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد به این دلیل که احتمالا انتخابات برنامه ریزی شده ریاست جمهوری ایران که قرار است در ماه ژوئن آینده برگزار شود، منجر به سرکار آمدن ورود دولتی تندرو سخت گیرتر و مخالف توافق هسته‌ای شود.