یک مقام ارشد اسرائیلی: «بازگشت آمریکا به توافق هسته ای با ایران، قریب‌الوقوع است»

یک مقام ارشد اسرائیلی که نامش فاش نشده، دیروز سه‌شنبه (۱۵ تیرماه/۶ ژوئیه) گفت: «بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، برجام، یک اقدام قریب‌الوقوع است.»

به گفته این منبع، واشنگتن ممکن است حتی پیش از پایان دوره حسن روحانی و قدرت گرفتن ابراهیم رئیسی، با رژیم ایران به توافق برسد.

اما حتی اگر این اتفاق نیافتد، مذاکرات ادامه خواهد یافت و ایالات متحده به تلاش برای جلب نظر رئیس جمهور جدید، ابراهیم رئیسی ادامه خواهد داد. به گفته این مقام، تصور ایرانی‌ها از رئیسی به عنوان یک آخوند تندرو، دستیابی او به توافق با آمریکایی ها را آسان می‌سازد.

آمریکا به اسرائیل اطمینان داده است که پس از احیای برجام، آنها در مورد توافق دقیق‌تر، گسترده تر و طولانی‌تر درباره سایر مواردی که در توافق هسته ای قبلی گنجانده نشده است، مانند برنامه‎‌ موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی یا تأمین بودجه گروه‌های تروریستی در منطقه، با تهران وارد مذاکره شوند.

اما مقامات اسرائیلی بیم آن دارند که رژیم ایران، انگیزه‌ای برای ورود به چنین مذاکراتی نداشته باشد. برای رفع این نگرانی، آمریکایی‌ها به صراحت گفته‌اند که می‌توانند تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کنند که هیچ ارتباطی به توافق هسته‌ای فعلی ندارد. اسرائیل در این مرحله درباره بهینه سازی توافق هسته‌ای، با آمریکایی‌ها وارد مذاکره نشده است، تا به این معنی نباشد که اسرائیل با احیای برجام، در حال کنار آمدن است.