یک مقام ارشد نیروهای بسیج: «از آذر ماه از شیوع کرونا اطلاع داشتیم، روحانی جلوی انتشارش را گرفت»

پاسدار سپهر، معاون فرمانده نیروهای بسیج فاش ساخت که حکومت از آذر ماه سال پیش از شیوع ویروس کرونا در ایران آگاه شده بود، ولی آن را از مردم پنهان کرد. او در این زمینه گفت: «ما این را می دانستیم،  اما وزارت بهداشت مردم را در بهمن متوجه این ویروس کرد». این پاسدار نتیجه گرفته و گفت: «بنابراین، این دولت روحانی است که در این زمینه مقصر بوده و کوتاهی کرده است».

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که سپاه پاسداران خود را در همه اقدامات و تصمیم گیری‌ها سهیم، و حتی در راس می داند و معلوم نیست اگر از این جریان اطلاع داشته، چرا به انتشار آن اقدام نکرده، و یا بر دولت برای انتشار این خبر فشار نیاورده است.

پاسدار سپهر، افزود: «باید حقوق عامه به مردم آموزش داده شود، چرا دولت از آذر ماه این بیماری را که در کشور شیوع پیدا کرده بود به مردم نگفت و مردم در بهمن ماه متوجه این ویروس شدند. این حقی است که مردم باید از دولت روحانی مطالبه‌ کنند».

این مقام ارشد بسیج گفت: «در خصوص مقابله با کرونا، ما اولین نهادی بودیم که با وزارت بهداشت تفاهم‌نامه امضا کردیم و به این حوزه ورود کردیم. چرا که وزارت بهداشت اصلا سازوکار این کار بزرگ را ندارد و نخواهد داشت. این وزارت خانه هم اکنون هم به کمک سپاه پاسداران است که توانسته این بیماری را مهار کند».

وی افزود: «ما با ایجاد بیش از ۶۰ هزار پایگاه پدافند زیستی در کشور به تمامی عرصه‌هایی که وزارت بهداشت اعلام نیاز می‌کرد، ورود کردیم و  ۸۰ درصد موضوع غربالگری در مرحله اول و دوم را به عهده گرفتیم. غربالگری کار بسیار سختی است و انرژی و سازوکار خاص خود را می‌خواهد؛ در اروپا و آمریکا امکانات درمانی و‌ بهداشتی ۳تا ۵ برابر کشور ماست اما آنها نتوانستند این موضوع را کنترل و مدیریت کنند».

این مقام ارشد بسیج در حالی این سخنان را مطرح می سازد که بارها از سوی شبکه ها و رسانه های اجتماعی گزارش شده است که آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت نادرست است و شماری از پزشکان و کادر درمانی کشور نیز اعلام کرده اند که سپاه در دادن مجوز دفن جان باختگان کرونا دست دارد.

پیش‌تر نیز با وجود نیاز شدید مردم اصفهان به تجهیزات پزشکی و درمانی، سپاه پاسداران و جناح تندروی حکومت، به تبعیت از دستورات علی خامنه‌ای، از فعالیت پزشکان بدون مرز در اصفهان جلوگیری کرد و نگذاشت تا بیمارستان تخصصی و ویژه بیماران کرونایی در این استان راه اندازی شود.