یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت:همه کشورها باید از اول ماه نوامبر واردات نفت از ایران را به صفر برسانند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه گفت:  کشورهای خریدار نفت ایران از آغاز ماه نوامبر واز سرگیری تحریم های آمریکا علیه تهران باید تمام واردات خود را از این کشور را  متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز وی  در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا به کشورهای متحدش فشار می‌آورد که واردات نفت از ایران را تا ماه نوامبر به صفر برسانند؟پاسخ داد: بله.

این مقام آمریکایی که حاضر نشد نامش در گزارش فاش شود در گفتگو با خبرنگاران افزود: هدف ما متوقف کردن راه های درآمد ایران و برجسته کردن اقدامات زیانبار آن کشور در سطح منطقه است.

وی افزود: هفته آینده هیئتی از مقامات آمریکایی راهی کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد شد تا تضمین کنند که در پی قطع  خط انتقال نفت ایران بازار جهانی با کمبود روبرو نخواهد شد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا به  پایتخت های خارجی هشدار داد که واشنگتن هیچ گونه معافیت ای برای کشورهای وارد کننده نفت از ایران در نظر نخواهد گرفت و تشدید تحریم‌ها علیه ایران را یکی از اولویت‌های اصلی  امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرده است.

ایران در سال گذشته میلادی روزانه ۲ میلیون و ۱۲۵ هزار بشکه نفت خام و حدود ۴۰۰ هزار بشکه مایعات گازی صادر کرده است. حدود یک سوم از این محموله‌ها راهی اروپا و بقیه به دست مشتریان آسیایی ایران که عبارتند از: چین- هند- کره جنوبی و ژاپن میباشد رسیده است.

این ارقام تقریبا برای نیمه اول سال جاری میلادی نیز به همان میزان و نسبت ادامه یافته است. بر اساس آخرین ارزیابی صندوق بین‌المللی پول که قبل از خروج آمریکا از برجام منتشر شد ایران در سال گذشته نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشت و برای سال جاری انتظار می‌رفت این رقم به ۶۳ میلیارد و هفتصد میلیون دلار یعنی نزدیک به ۶۰ درصد کل صادرات کشور برسد.

آمریکا در حال فشار آوردن  بر کشورهای اروپایی و آسیایی به ویژه هند- ژاپن و چین برای کاستن از روابط تجاری خود با ایران و قطع واردات نفت از این کشور است