یک مقام ارشد پزشکی در ایران  : با همه گیری موج چهارم کرونا در کشور، تعداد کشته شدگان  ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن در روز خواهد بود

دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص موج چهارم کرونا می‌گوید: “تا قبل از عید ورودی اورژانس مابین ۶۰ تا ۹۰ نفر بود، اما اکنون  روزانه ۲۴۰ تا ۲۵۰ نفر به اورژانس کرونایی‌ها مراجعه می‌کنند و علائم کرونا دارند”.

وی افزود: “این ویروس جهش یافته است و میزان انتقال بیشتری دارد و به شکل تصاعدی شیوع پیدا می‌کند، واقعا آمار به شکل موشکی در حال افزایش است.”

دکتر طبرسی گفت: : “با این موجی که شروع شده، آمار جان‌باختگان صددرصد به روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر می‌رسد، این موضوع غیرقابل اجتناب است. الان تنها کاری که باید انجام دهیم این است یک سری محدودیت ایجاد کنیم تا سرعت این موج کم بشود، تا مرگ‌ومیر خدایی نکرده چهار رقمی نشود.”

همزمان علیرضا زالی، سرپرست  مقابله با کرونا تهران گفته است : هر ۱۶ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا در تهران جان خود را از دست می‌دهد

آمار بیان شده از سوی علیرضا زالی  به معنای جان‌باختن دست‌کم ۹۰ بیمار کرونا در شهر تهران طی بیست و چهار ساعت گذشته است.

آمارهای واقعی مرگ‌های ناشی از کرونا در ایران به گفته خود مقام‌های وزارت بهداشت دست‌کم دو و نیم برابر  تا سه برابر آمار رسمی است که اعلام می‌شود.

زالی در ادامه هشدار داد ه است : روز گذشته علیرغم این همه هشدار ریتم شهر تهران هیچ تغییری نکرده بود.

وی  تاکید کرد که «پیشنهاد ما لاک‎داون شهر است نه وضع فعلی که فقط در هفته گذشته روزانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر از مترو استفاده کرده‎‌اند.»

زالی هشدار داد :   آنچه امروز در شهر دیدیم مطلقا تعطیلی نیست و با علم پیشگیری انطباق نداشت و بیشتر به نظر می‌رسد بازی با الفاظ می‌کنیم و من بسیار نگرانم، با این روش نمی‌توان بیماری را کنترل کرد.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، نیز پیشتر گفته بود که  در پایتخت شمار واقعی جان‌باختگان بیش از آمار رسمی است، از نظر من آمارهای کرونا که اعلام می‌شود واقعی نیست، آماری که من از بهشت‌زهرا داشتم با آماری که اعلام شده نمی‌خواند.

این در حالی که میزان واکسیناسیون در ایران هنوز به یک درصد جمعیت هدف نیز نرسیده است، به گفته مقام‌های وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، ستاد ملی مقابله با کرونا با لغو محدودیت‌ها در آستانه نوروز سبب انجام میلیون‌ها سفر و اوج‌گیری دوباره کرونا شده است.