یک مقام اوکراینی:بازخوانی داده‌ها بیانگر مداخله غیرقانونی در پرواز است

یک مقام اوکراینی در ارتباط با  اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین گفت: بازخوانی داده‌ها بیانگر مداخله غیرقانونی در پرواز است. هواپیمای بین المللی اوکراین شش ماه پیش  پیش هدف دو موشک پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و همه سرنشینان آن کشته شدند.

مطابق قوانین بین‌المللی، حکومت ایران به عنوان کشور محل رخ دادن این حادثه وظیفه انتشار اطلاعات به دست‌آمده از بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده را بر عهده دارد.

سرانجام حکومت ایران پس از ماه‌ها تاخیر،  هفته گذشته جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراین را به کشوری که قادر به بازگشایی و بازخوانی آنهاست، یعنی فرانسه ارسال کرد و بدینسان  پیاده کردن داده‌های ضبط شده از اطلاعات پرواز و گفت‌وگوهای درون کابین خلبان در فرانسه صورت گرفت.

دفتر تحقیقات و بررسی ایمنی هوایی فرانسه نیز  اعلام کرد کار بازخوانی و تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی با موفقیت خاتمه یافته و نتایج آن در اختیار نمایندگان حکومت ایران  قرار گرفته است.

تا کنون جزئیات این نتایج به طور رسمی منتشر نشده اما یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین در یک پیام توئیتری اعلام کرد بازخوانی داده‌های جعبه‌های سیاه با موفقیت انجام شده و “مداخله غیرقانونی” در پرواز ۵۷۲ را تائید می‌کند.

این دیپلمات اوکراینی به جزئیات بیشتری اشاره نکرد و گفت که کشورهای درگیر این پرونده منتظر دور نخست مذاکرات با مقام‌های ایرانی در هفته آینده هستند.

آرش خدایی رئیس هیئت اعزامی ایران به فرانسه نیز با انتشار در بیانیه‌ای به  تشریح روند بازخوانی اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای پرواز ۵۷۲ پرداخت و  نوشت: «نتایج به دست آمده از بازخوانی جعبه‌های سیاه برای صحه‌گذاری و تکمیل اطلاعات موجود و ارائه توصیه‌های ایمنی لازم برای پیشگیری از رخدادهای مشابه استفاده خواهد شد».

مسئولان حکومت ایران  به رغم شواهد و گزارش‌هایی که اصابت موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران به این هواپیما را علت سقوط آن عنوان می‌کردند تا ۲۱ دی و به رغم آگاهی دقیق از علت وقوع حادثه، این گزارش‌ها را به شدت تکذیب می‌کردند و به ارائه اطلاعات خلاف واقع می‌پرداختند.

در تازه‌ترین گزارش‌هایی که دادستان نظامی تهران و سازمان هواپیمایی کشوری درباره هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی ارائه کرده‌اند علت این حادثه “خطای انسانی” و عدم تنظیم مجدد یکی از سامانه‌های پدافندی پس از جا به جایی عنوان می‌شود.

بازماندگان این حادثه و دولت‌های اوکراین و کانادا توضیحات ایران را ناکافی می‌دانند و خواهان روشن شدن تمام ابعاد این حادثه و برخورد با همه مسببان آن هستند.

حامد اسماعیلیون، نماینده انجمن  بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی  که همسر و فرزندش را در این فاجعه از دست داده، در واکنش به پایان بازخوانی جعبه‌های سیاه در صفحه فیسبوک خود نوشت: «بازیِ اصلی بعد از این گزارش آغاز خواهد شد».

او می‌نویسد احتمالا مکالمات خلبان می‌تواند علت تاخیر ۵۷ دقیقه‌ای در پرواز و برخی پرسش‌ها و ابهام‌های دیگر را روشن کند. بازماندگان این فاجعه امیدوارند تحقیقاتی که بر مبنای بازخوانی داده‌ها به جریان می‌افتد تصمیم‌گیرندگان درباره باز ماندن فضای هوایی و دستوردهندگان برای شلیک موشک به هواپیمای غیرنظامی را به پاسخگویی در برابر محاکم قضایی بین‌المللی وادار کند.