یک مقام سازمان غذا و دارو حکومت هشدار داد : ممکن است اشخاصی سرنگ خالی را پر ‌کنند و به نام واکسن کرونا بفروشند

حیدر محمدی،یکی از اعضا سازمان غذا و دارو، درباره فروش واکسن کرونا در بازار سیاه گفت که ممکن است برخی شرکت‌ها یا افراد با چمدان این واکسن را وارد کنند.

وی افزود درباره فروش واکسن تقلبی کرونا در بازار سیاه گزارش هایی دریافت کرده اما این گزارش ها  مبنی بر فروش واکسن اصلی نداشته است.

این مقام ارشد وزارت بهداشت گفته است  که هر شرکت خصوصی که نامه تایید نمایندگی شرکت‌های سازنده واکسن را داشته باشد، می‌تواند واکسن وارد کند.

او در عین حال اعلام کرد که معمولا این شرکت‌ها به هر مجموعه‌ای نمایندگی نمی‌دهند.

همچنین یک مقام دارویی حکومت ایران نیز روز گذشته ( پنج‌شنبه) وعده داد که واکسن کرونا حتی در صورت واردات توسط شرکت‌های خصوصی برای همه “رایگان” خواهد ماند.

این اظهارات پس از آن منتشر شد که سازمان غذا و دارو در ایران با انتشار فراخوانی از شرکت‌های واردکننده دارو دعوت کرده است که اگر “قادر” به تامین واکسن کرونا از “منابع مورد تایید این سازمان هستند”، مستندات خود را ارائه کنند.

پس از انتشار این خبر، شماری از  کاربران شبکه‌های اجتماعی این گمانه را مطرح کردند که با باز شدن پای شرکت‌های خصوصی به واردات واکسن کرونا، این واکسن بازار سیاه پیدا خواهد کرد و در نهایت با بهای گران در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

روزنامه شرق به نقل از این مقام نوشته است: «سیاست وزارت بهداشت واکسیناسیون آحاد مردم به صورت رایگان است و واکسن‌های وارداتی شرکت‌های خصوصی نیز از آن‌ها خریداری خواهد شد.»

این در حالی که در ماه‌های گذشته انتقادهای گسترده‌ای درباره مدیریت دولت حسن روحانی در خرید و واردات واکسن خارجی کرونا مطرح شده است.

در همین راستا، شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به عملکرد دولت و همچنین سخنان خامنه ای  درباره ممنوعیت واردات واکسن‌ کرونا از آمریکا و بریتانیا اعتراض کرده‌اند.

پس از منع ورود واکسن‌های تولید شده در آمریکا و بریتانیا از طرف علی خامنه‌ای، وزارت بهداشت ایران اقدام به سفارش واکسن از روسیه، هند و چین کرد.

با این حال تاکنون فقط ۷۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در شبکه بهداشتی کشور توزیع شده است.