یک مقام نظامی: اسرائیل و حزب‌الله خواهان جنگ و درگیری نیستند، ولی اوضاع حساس و خطرناک است

مقامات ارشد نظامی و امنیتی اسرائیل هشدار دادند، گرچه حزب الله لبنان، همانند اسرائیل، مایل به وخیم‌تر کردن اوضاع در مرز دو کشور نیست، ولی حمله موشکی هفته پیش و همچنین ادامه تحرکات نظامی حزب الله ممکن است موجب یک درگیری گسترده، ولی ناخواسته شود.

این مقامات که نخواستند نامشان برده شود، هشدار دادند که اسرائیل هیچگونه تعرضی را از خاک لبنان و یا هر نقطه دیگر تحمل نخواهد کرد و به شدت به آن پاسخ خواهد داد.

این هشدار، به دنبال شلیک ۱۹ موشک توسط حزب‌الله در آدینه گذشته بود که ۱۰ موشک توسط سامانه گنید آهنین در هوا شکار شد و شش موشک در خاک لبنان به زمین افتاد، ولی سه موشک به خاک اسرائیل در نواحی غیر مسکونی اصابت کرد و موجب آتش سوزی گردید.

پیش از آن نیز، سه موشک از جنوب لبنان به سوی خاک اسرائیل شلیک شده بود که هیچ گروهی مسؤولیت آن را به عهده نگرفته، ولی به گروه‌های فلسطینی در جنوب لبنان نسبت داده شده است.

ارزیابی شده بود که حزب الله لبنان که مزدور حکومت ایران است و به عنوان بازوی عملیاتی آن در منطقه رفتار می‌کند، دستور گرفته بود به فرمان آخوند ابراهیم رئیسی و فرماندهان سپاه پاسداران، یک بحران جنگی در مرز اسرائیل به وجود آورد تا این کشور را زیر فشار بیشتر قرار دهد.

آشنایان امور در اسرائیل این ارزیابی را نادرست می‌خوانند و می‌گویند حزب‌الله در داخل لبنان در شرایط چنان دشواری قرار دارد که به صلاح خود نمی‌داند به عملیات تحریک آمیز تازه ای علیه اسرائیل دست بزند.

آخوند حسن نصرالله، سرکرده حزب‌الله لبنان، در سخنان شب گذشته خود (شنبه) تاکید کرد که حزب‌الله موشک‌های خود را به سوی نقاط غیرمسکونی اسرائیل هدف گیری کرده بود تا باعث تلفات جانی نشود.

حسن نصرالله گفت که با این عملیات، حزب‌الله حساب‌های پیشین خود با اسرائیل را تسویه کرده است. مقامات اسرائیلی این سخنان را چنین تعبیر می‌کنند که نصرالله به طور غیرمستقیم می‌گوید که در آینده نزدیک قصد تعرض تازه ای را علیه اسرائیل ندارد.

در اورشلیم، مقامات نظامی و امنیتی همچنان به رایزنی ادامه می‌دهند تا دریابند که چه سیاستی باید در قبال حزب‌الله در پیش گرفته شود.

به موجب سیاست‌های پیشین اسرائیل، معمولا باید چنان ضربه تلافی جویانه‌ای وارد آید که حزب‌الله دوباره به هوس حمله به اسرائیل نیافتد. ولی ارزیابی می‌شود که این سیاست در شرایط کنونی هدف مورد نظر را تامین نخواهد کرد و موجب یک رشته درگیری‌های جدیدی خواهد شد که هربار گسترده‌تر خواهد گردید، و این امری است که نه اسرائیل و نه حزب الله لبنان خواهان آن نیستند.

در جریان آخرین حمله موشکی علیه اسرائیل که از داخل آبادی‌های دروزی نشین در جنوب لبنان رخ داد، اهالی محلی به مخالفت با حزب‌الله پرداختند و حتی جلوی یک کامیون حامل موشک را سد کردند. ارتش لبنان نیز وارد عمل شد و به تعرض حزب‌الله پایان داد. ولی حزب‌الله بلافاصله به سرکوب اهالی پرداخت تا قدرت خود را دوباره در آن نقاط برقرار سازد.

در همان حال که زندگی عادی در شمال اسرائیل ادامه دارد و روز گذشته (شنبه) ده‌ها هزار گردشگر در آن نقاط به سر بردند، مقامات امنیتی اسرائیل امرزو گفتند: آن چه در لبنان می گذرد موجب نگرانی شدید است و روند آینده اوضاع قابل پیش بینی نمی‌باشد و خطر انفجار نظامی به طور محسوس وجود دارد.

مقامات گفتند که کاملا می‌دانند که ماجرا به اتمام نرسیده و تنش و درگیری ممکن است از سر گرفته شود – ولی در عین حال اسرائیل تاکید می‌کند که موشک پرانی از داخل لبنان، حتی اگر به صورت پراکنده باشد، قابل تحمل نخواهد بود و اسرائیل در برابر آن ساکت نخواهد نشست.

با آن که زندگی عادی در شمال اسرائیل ادامه دارد، ولی ارتش نیز همچنان آماده مقابله با هرگونه رویداد تعرضی می‌باشد.

حسن نصرالله در سخنرانی شب گذشته به مناسبت سالگرد جنگ دوم حزب‌الله و اسرائیل، گفت: «آن چه پریروز رخ داد (حمله موشکی و واکنش کوبنده ارتش اسرائیل) در پانزده سال اخیر سابقه نداشته است.

نصرالله در عین حال گفت که گروه او در آینده نیز به هر حمله هوایی ارتش اسرائیل پاسخ خواهد گفت، و افزود:«همه گزینه‌ها روی میز است».