یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بابت خرید یک شرکت دانش بنیان اسرائیلی پرداخت شد

رئیس کمپانی عظیم آمریکایی که از خرید شرکت دانش بنیان اسرائیلی خبر می دهد

صنایع دانش بنیان در اسرائیل به یک موفقیت بزرگ دیگر دست یافت و آن، خریداری یک کمپانی تکنولوژی این کشور توسط یکی از بزرگترین شرکت های کامپیوتری ایالات متحده، به مبلغ بیش از یک میلیارد دلار بود.

در اورشلیم اعلام شد که کمپانی آمریکایی سیلزفورس SalesForce که یکی از بزرگترین شرکت های اداره کردن فروش کالا و خدمات می باشد، با پرداخت مبلغ یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار، شرکت اسرائیلی کلیک سافت ور ClickSoftware را خریداری کرده که تخصص آن، به کارگیری شیوه های دانش بنیان، برای عرضه کردن کالا می باشد. این شاید بزرگترین مبلغی باشد که بابت خرید یک نهاد دانش بنیان اسرائیلی، توسط کمپانی های آمریکایی پرداخت شده باشد.

ارزش سهام شرکت آمریکایی که با پرداخت چنین مبلغ کلانی بر یک کمپانی اسرائیلی مسلط شده، ۱۲۰ میلیارد دلار ارزیابی گردیده که مبلغ یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار، چندان بزرگ به نظر نمی رسد.

بیشترین مبلغی که تا این هنگام، اسرائیل بابت  نوآوری های دانش بنیان خود دریافت کرده بود، فروش برنامه اسرائیلی راهیاب، موسوم به ویز Waze به یک کمپانی آمریکایی بود که اکنون در سراسر جهان مورد استفاده رانندگان قرار دارد و نشانی اماکن و موسسات و بسیاری از خدمات را می توان در آن یافت و با کمک آن، به رانندگی به سوی نشانی مورد علاقه ادامه داد.

برنامه راهیاب اسرائیلی موسوم به ویز شش سال پیش به بهای یک میلیارد و صد میلیون دلار به ابرکمپانی گوگل فروخته شد و اکنون یک کمپانی دیگر اسرائیل با دویست میلیون دلار پول بیشتر، در اختیار آمریکائیان قرار می گیرد.

ویز در اکثر کشورهای جهان، کمک بزرگی برای رانندگان در یافتن نشانی اماکن می باشد. ولی در حکومت اسلامی ایران، به خاطر آن که این نوآوری بزرگ علمی توسط دانشمندان اسرائیلی انجام شده، آن را تحریم کرده و یک “کالای صهیونیستی” لقب داده اند و بدین سان، شهروندان ایرانی از یک امکان مهم خدماتی محروم شده اند.