یک میلیون دلار اسکناس‌های ارسالی ایران به روسیه که در  جعبه‌های ودکا از ایران به مسکو جاسازی شده بود، به سرقت رفت 

به گزارش رسانه‌‌های روسی،  حدود یک میلیون دلار پول نقد پرداختی از سوی حکومت ایران که به صورت بسته‌بندی در جعبه‌‌های نوشیدنی الکلی ودکا به روسیه ارسال شده بود،‌ به سرقت رفته است.

به گزارش شبکه تلویزیونی «رن» روسیه ،  یک کارشناس ارشد بخش دارایی وزارت خارجه مسکو در در ارتباط با دزدی بیش از یک میلیون دلار از پول نقد درآمد دولت روسیه در سال ۲۰۱۹ میلادی،‌ دستگیر شده و پرونده‌اش در حال رسیدگی است.

این پول بخشی از یک و نیم میلیون دلار پرداختی ایران در ازای ارائه خدمات کنسولی به روسیه بوده است.

شبکه «راشاتودی» نیز در همین زمینه نوشته ایران که به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه سیستم بانکی خود نقل و انتقالات را به صورت نقدی ترتیب می‌دهد و ظاهرا پول را به سفیر روسیه در تهران تحویل داده بود.

تحویل این پول به صورت نقد و انتقال آن در تعدادی کارتون و جعبه مهر و موم‌شده ودکا صورت گرفته بود.

حکومت اسلامی ایران  با تشدید تحریم‌های بانکی بسیاری از نقل و انتقال‌های پولی خود با کشورهای دیگر را به صورت نقد و یا از طریق صرافی‌هایی انجام می‌دهد که خود هدف تحریم‌های آمریکا و متحدان آن قرار می‌گیرند.

یادآور می شود که در یکی از آخرین این اقدامات وزارت دفاع اسرائیل نیز سه روز پیش  اعلام کرد دستور توقیف چهار میلیون دلار پول نقدی را داده که ایران برای گروه حماس در نوار غزه از طریق یک صرافی ارسال کرده بود. این اقدام در چارچوب سیاست‌های ضدتروریستی اسرائیل علیه حماس صورت گرفت.

مقام‌های حکومت ایران بعضا تاثیر تحریم‌ها را رد می‌کنند، با این حال اخیرا با تشدید ابهام و تاخیر دولت در خرید و تامین واکسن کرونا جنجال بر سر تحریم‌های بانکی و همچنین تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف و پیامدهای آن برای کشور افزایش یافت.

شش سال پیش نیز موضوع انتقال «چمدانی» پول نقد توسط ایران یک بار مطرح و رسما تایید شد.در آن سال، پیش از عقد برجام و رفع برخی تحریم‌ها،‌ سخنگوی دولت روحانی نقل و انتقال «چمدان به چمدان» پول را تایید کرده بود.

این تایید پس از آن صورت گرفت که الیاس نادران،‌ نماینده وقت تهران،‌ مساله خروج محموله‌های ارزی بانک مرکزی با چمدان‌های اسکناس و توقیف یکی از آن‌ها در فرودگاه با دستور دادستانی را مطرح کرد.