یک نماینده جمهوری خواه آمریکا به صندوق بین‌المللی پول هشدار داد، به رژیم ایران وام پرداخت نکنید

استیو ومک نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی ،درباره پرداخت وام به ایران به صندوق بین‌المللی پول هشدار داد و گفت:  «رژیم ایران وام را هزینه برنامه‌های سرکش و برهم زدن ثبات می‌کند و نه کمک به مردمی که مدام سرکوب می‌شوند».

این نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی افزود که «دولت جو بایدن و صندوق بین‌المللی پول باید با هر تامین مالی جهت کمک به این کشور حامی تروریسم مخالفت کنند».

همزمان  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در گفتگو با “العربیه” با بیان این‌که با هم‌پیمانان و کنگره درباره توافق جدید با ایران رایزنی خواهد شد، گفت  که مسئله ایران برای دولت آمریکا بسیار مهم است.

به نوشته روزنامه ای امریکایی ، وال استریت ژورنال یکی از اقدامات حسن نیت  این است که آن پنج  میلیارد درخواستی را به ایران بپردازد.

او با بیان این‌که «به تلاش و همکاری جامعه بین‌المللی نیازمندیم»، اظهار داشت که طبیعی است متعاقبا به بررسی پرونده‌های برنامه موشکی ایران و گروه‌های نیابتی آن در منطقه خواهیم پرداخت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن توضیح این که فرستاده ویژه جدید ایالات متحده در امور ایران در حال تشکیل تیمی از کارشناسان است، گفت که این کماکان در مرحله رایزنی است و هنوز گام‌هایی درباره ایران اتخاذ نشده است.

یادآور می شود که  دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده دو سال پیش  فرمان خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را صادر کرده بود، ترامپ همزمان با آن تحریم‌ها علیه ایران را بازگردانده و به دنبال آن سیاست اعمال فشار حداکثری علیه رژیم تهران را در پیش گرفت.

جو بایدن پس از پیروزی در انتخابات، گفته بود :  «چنانچه ایران به طور «کامل» به توافق هسته‌ای پایبند شود، ایالات متحده نیز ضمن بازنگری در برخی مسائل با اتخاذ گام‌های مشابهی به آن متعهد خواهد شد».