یک نماینده مجلس : ایران خودرو بدون هیچ بررسی و تحقیقاتی ۱۰۰ میلیون دلار در سنگال سرمایه‌گذاری کرد ولی خودرویی تولید نشد

یک نماینده مجلس شورای اسلامی فاش ساخت: شرکت ایران‌خودرو۱۳ سال پیش بدون هیچ مطالعه تخصصی و با نظارت هیات تحقیق و تفحص مجلس ۱۰۰ میلیون دلار در سنگال سرمایه‌گذاری کرد ولی “هیچ تولید و منفعتی” تاکنون برا ی کشور نداشته است.

امیر خجسته افزود: ۱۳ سال پیش دولت سنگال اعلام کرد که شرکت ایران خودرو موافقت کرده که در قالب یک شرکت ایرانی-سنگالی، در یک بازه زمانی ۱۶ ماهه، تولید خودروهای مدل سمند را در این کشور آغاز کند
وی گفت : در آن زمان شرکت ایران خودرو ۶۰ درصد سهام این شرکت را در اختیار داشت ولی پس از تاسیس کارخانه خودروسازی مشخص شد سیستم برق سنگال قادر به تأمین برق کارخانه نیست و پروژه کاملا شکست خورد.
خجسته گفت : ایران‌خودرو کماکان برای این سرمایه‌گذاری هزینه‌های مالی می‌پردازد و این هزینه‌ها روی خودروهای تولیدی سرشکن می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود قیمت خودرو بالا برود.
این نماینده مجلس همچنین فاش ساخت : شرکت سایپا نیز ۱۶ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و ۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی تسهیلات به بانک‌ها دارد وهم چنین ۵۰ میلیون دلار از دولت طلب دارد ولی نمی‌تواند آن را وصول کند و زیان این شرکت از سرمایه‌اش بیشتر است.
مجلس ایران یک هیات تحقیق و تفحص از عمکرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تشکیل داده است. شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا زیرمجموعه این سازمان هستند و هر گونه تصمیم گیری در ارتباط با سرمایه گذاری با نظر این هیات تحقیق و تفحص است .

گفتنی است محمد عزیزی، عضو هیات تحقیق و تفحص مجلس، که در حدود یک ماه پیش به همراه فریدون احمدی، نماینده زنجان به اتهام اخلال در بازار خودرو بازداشت و پس از سپردن وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد شد.