یک نماینده مجلس حکومت ایران می گوید : مردم هرچه دارند می‌فروشند تا خود را به اروپا برسانند

کمال حسین‌پور، نماینده مردم سردشت در مجلس شورای اسلامی، گفت که میزان مهاجرت از پنج ‌ماه قبل شدت گرفته است و  تاکنون «بیش از هزار نفر از مردان و زنان جوان سردشتی» از کشور مهاجرت کرده‌اند.

اوبا اشاره به وضعیت بد معیشتی مردم و نبود فرصت‌های شغلی، در کردستان  افزود: «شرایط به گونه‌ای شده که مردم مانند رسول ایران‌نژاد که جان خود و خانواده‌اش از دست رفت، هرچه دارند می‌فروشند و با کمک قاچاقچیان کشور ترکیه به این کشور رفته و از آنجا راهی اروپا می‌شوند».

حسین پور گفت:  «سردشت نه صنعت دارد و نه کشاورزی و هیچ شغلی وجود ندارد. این‌ها همه در حالی است که سردشت اولین شهر شیمیایی جهان بوده و در حال حاضر هم ۴ هزار نفر جانباز شیمیایی در آن زندگی می‌کنند.»

تارنمای خبری رویداد۲۴ نیز  به نقل از یک وکیل دادگستری اهل سردشت، نوشته است:   «مهاجرت تنها مربوط به منطقه سردشت نیست و در سایر مناطق و شهر‌های کردنشین مشاهده شده و جوانان به ناچار دست به مهاجرت می‌زنند. بسیاری از این مهاجرت‌ها برای نجات آینده و تامین معاش است. بخش دیگر هم افرادی هستند که برایشان پرونده‌های امنیتی تشکیل شده است».

او با اشاره به  گفت‌وگویی که اخیرا با تعدادی از پناهجویان داشته است، به آنان گفته است  که «شرایط شما سخت است، بهتر است به کشور بازگردید، اما آن‌ها نپذیرفتند و گفتند آن قدر در وطن خودمان سختی کشیده‌ایم که حاضر به بازگشت نیستیم بمیریم بهتر است از بازگشت است ».

خبر غرق شدن قایقی حامل ۲۲ پناهجو در کانال مانش و مرگ پنج عضو یک خانواده‌ ایرانی، بار دیگر بحث مهاجرت غیرقانونی شهروندان ایرانی به اروپا را به میان آورده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با گلایه از رسیدگی نکردن مسئولان به شهر «سردشت»، گفت: بنا به گفته این نماینده مجلس، «سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر تنها یک بیمارستان ۹۶ تختخوابی دارد.»

حسین‌پور با اشاره به این نکته که مهاجرت زمانی صورت می‌گیرد که فرد قادر به تامین معیشت و ادامه زندگی در منطقه خود نباشد، گفت که این امر «دقیقا مسئله‌ای‌ست که  امروزه در سردشت شاهد آن هستیم».

اعضای خانواده‌ای که در جریان واژگونی قایق حامل پناهجویان جان باختند، از اهالی روستای «گلینه» از توابع شهرستان «سردشت» در استان آذربایجان غربی بودند. رسول ایران‌نژاد ۳۵ ساله به همراه خانواده خود، شیوا رسول‌پناهی (۳۵ ساله)، آنیتا (۹ ساله) و آرمین (۶ ساله) در این ماجرا جان باختند و از سرنوشت آرتین، فرزند ۱۵ماهه این خانواده، نیز هنوز خبری در دست نیست. ۱۸ سرنشین دیگر این قایق که برخی از آن‌ها نیز اهل سردشت بودند، به بیمارستان‌های فرانسه منتقل شده‌اند.