یک نماینده مجلس حکومت خبرداد : طرح اینترنت ملی با همکاری چین اجرا خواهد شد

این نخستین بار است که امکان همکاری چین برای اجرای طرح اینترنت ملی در ایران در قالب سند همکاری ۲۵ ساله دو کشور مطرح می‌شود.

در چین اینترنت داخلی است و این حکومت است که تعیین می کند که با کدامیک از سایت ها ارتباط برقرار کرد

محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس حکومت ایران گفته است در پیش‌نویس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین بحث اینترنت ملی «تحت عنوان همکاری دو کشور در جهت توسعه فضای مجازی قید شده است».

جوکارکه  پیش از حضور در مجلس به عنوان معاون پارلمانی سپاه فعالیت داشت، گفت: ما از  همکاری کشورهایی چون چین و روسیه در این زمینه استقبال می کنیم.

پیش‌نویس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که اول تیرماه در هیات دولت ایران تصویب شد، از جمله اسناد بحث‌برانگیزی بوده که به شدت از سوی برخی منتقدان دولت روحانی و همچنین مخالفان حکومت ایران مورد انتقاد قرار گرفته است.

این نخستین بار است که امکان همکاری چین برای اجرای طرح اینترنت ملی در ایران در قالب این سند مطرح می‌شود.

حکومت ایران الان بیش از یکسال است که سعی می کند اینترنت را داخلی کند و از سبک چین الگو گرفته و آنرا در ایران اجرا کند حال سعی دارد با این سبک آن را از چین خریداری و به مرحله اجرا درآورد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اردیبهشت ماه امسال برآورد کرد که تا سال گذشته مجموعا حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان صرف ایجاد اینترنت ملی شده است.

جوکار همچنین از طرح نمایندگان مجلس یازدهم در زمینه «ملی‌شدن اینترنت» دفاع کرده و گفته است درست نیست که سرور شبکه‌های اجتماعی در «آمریکا یا کانادا باشد».

این نماینده مجلس با اشاره به تجارب کشور دیکتاتوری همچون  ترکیه در زمینه محدود کردن شبکه‌های اجتماعی گفته است: «این شبکه‌ها بایستی به پروتکل‌ها و قوانین کشور احترام بگذارند».

یاد آوری می شود:  ۴۰ تن از نمایندگان  مجلس طرحی دوفوریتی را با عنوان «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» ارائه کرده‌اند که ۲۶ مردادماه ۱۳۹۹ اعلام وصول شده و در نوبت بررسی در صحن علنی است.

بر اساس این طرح ۲۰ ماده‌ای «تمام پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی» باید فعالیت خود را با قوانین ایران هماهنگ کنند، ضمن آن‌ که استفاده‌ از فیلترشکن جرم تلقی شده و برای آن مجازات حبس و جزای نقدی نیز در نظر گرفته شده است.

حکومت ایران که سابقه قطع کامل اینترنت در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ را دارد، بر اساس گزارش‌های نهادهای بین‌المللی جزو مهم‌ترین حکومت‌های فعال در زمینه سرکوب سایبری است.

سازمان گزارشگران بدون مرز سال گذشته اعلام کردند:   «شورای عالی فضای مجازی» ایران یکی از نهادهای اصلی سرکوب سایبری است.

این شورا که با دستور مستقیم رهبر حکومت  اسلامی تاسیس شده و متولی اصلی تصمیم‌گیری درباره اینترنت است، از روش‌هایی «کنترل اینترنت و گزینشی کردن دسترسی‌ها، فیلتر کردن وب‌سایت‌های خبری، و اپلیکیشن‌‌هایی مانند تلگرام، سیگنال، واتس‌اپ، فیس‌بوک و توئیتر» برای سرکوب سایبری استفاده می‌کند.