یک نماینده مجلس خواستار شد که افراد سپاه پاسداران به سپاهیگری خود باز گردند


خانم پروانه سلحشوری در این زمینه گفت : متخصصین  نظامی سر جای خود نیستند باید نظامیان به پادگان هایشان  باز گردند. این درحالی که سپاه پاسداران که مسوولیت سرکوبگری را دارد و در کشورهای دیگر نیز فعالیت تروریستی دارد با استفاده از سرمایه ملی ایران به فعالیت اقتصادی برای تقویت نیروهای نیابتی خود مشغول است و  بیش از ۱ سوم سرمایه کشوردر اختیار سپاه و رهبری است .

پروانه سلحشوری در اینستاگرام خود اعلام کرد که بارها طی نطق هایش در مجلس خواستار بازگشت نظامیان به پادگان ها شده و اعلام کرد که دلیل اشتباه صورت گرفته در شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای اوکراینی، دخالت نظامیان در همه حوزه ها از جمله سیاست، اقتصاد و فرهنگ است که باعث می شود نتوانند وظیفه خود را در جایی که باید حضور جدی داشته باشند انجام دهند.

خانم سلحشوری گفت:  اگر «فشار خارجی» نبود شاید ابعاد فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی هیچ وقت افشا نمی‌شد.

خانم سلحشوری تحقق «سروسامان مملکت» را در صورتی دانست که هر کس سر جای خود قرار بگیرد و تاکید کرد که وضعیت فعلی در ایران به سامان نیست زیرا انسان هایی که سر کار هستند «لیاقت، مدیریت و توانمندی» کاری که انجام می دهند را ندارند.

وی  خواستار برگزاری «رفراندوم، همه پرسی و اصلاحات» در قانون اساسی و «اتخاذ تصمیمات درباره مسائل مهم کشور» شد که در آن رای و نظر مردم لحاظ شود.

این نماینده مجلس با  انتقاد از سخنان ظریف که پیش از این گفته بود ما این سبک زندگی را انتخاب کردیم در پاسخ او نوشت: «یک بار از مردم پرسیدید که واقعا خودشان این سبک زندگی را انتخاب کردند؟ قطعا مردم ما مرگ را انتخاب نکردند».

او با بیان اینکه برای دور بعد به مجلس نمی آید، اظهار کرد که به عنوان یک فعال اجتماعی باقی می ماند و با «چرخه مرگ» مبارزه می کند.

وی افزود:  «عربها کاریکاتور بکشند، مملکتی را نشان بدهند که روی بشکه نفت قرار گرفته و بچه هایش سطل زباله را می گردند، شان ما این گونه حفظ می شود که رفاه داشته باشیم».

سلحشوری در حالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مخاطب قرار داده که این سازمان نظامی، شامل یک تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی موازی با وزارت اطلاعات و حمایت دستگاه قضائی و امکانات صدا و سیما است و روسای آن‌، منصوبان رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای هستند.

تلاش برای مهار قدرت اقتصادی سپاه، به عنوان سازمان نظامی که دخالتش در اقتصاد، فرهنگ و سیاست سابقه‌ای طولانی دارد، یک بار توسط حسن روحانی انجام شد،وی  یک ماه پس از پیروزی در انتخابات سال ۱۳۹۶، سپاه پاسداران را «دولت با تفنگ» نامید، که با واکنش تندی در فضای سیاسی ایران، از سوی هواداران این نهاد، مواجه شد.

گفتنی است، مطابق اصل ۴۴ که توسط علی خامنه ای در سال ۱۳۸۴ ابلاغ شد، بخش دولتی اقتصاد ایران شامل کلیه «صنایع بزرگ، صنایع مادر، بازرگانی خارجی، معادن بزرگ، بانک‌داری، بیمه، تأمین نیرو، سدها و شبکه‌های بزرگ آب‌رسانی، رادیو و تلویزیون، پست و تلگراف و تلفن، هواپیمایی، کشتیرانی، راه و راه آهن و…»

به گونه‌ای تغییر کرد تا بخش خصوصی بتواند در بخش‌های کلان و بنیادی اقتصاد نقش داشته باشد.

حسن روحانی با انتقاد از ثمرات این اقدام که در آن به مردم هیچ واگذاری صورت نگرفت گفت: «ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی‌تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی‌سازی نیست».