یک نماینده مجلس در انتقاد از دولت روحانی:آمار مرگ و میر دوبرابر شده از این سیاست «شل‌ کن و سفت کن» در قبال کرونا؛ دست بردارید 

پس ازآنکه یکی از اعضا ستاد مبارزه با کورونا اعلام کرد که احتمال دارد آمار فوتی‌های روزانه کورونا تا دو برابر،‌افزایش یابد،  محمدعلی محسنی‌ بندپی، نماینده مجلس، گفت: «اگر سیاست‌های شل کن و سفت کن را کنار بگذاریم فکر می‌کنم این دوره می‌تواند دوره آخر باشد، اما اگر همین روشی که طی هشت ماه گذشته داشتیم را پیش بگیریم، نه تنها پیک چهارم، بلکه پیک پنجم،‌ ششم،‌ هفتم و غیره را خواهیم داشت».

او افزود: «نباید تحت هیچ شرایطی از سیاست‌های پیشگیرانه و سختگیرانه عقب‌نشینی کنیم.»

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی روزگذشته( چهارشنبه )در اقدامی کم‌سابقه محدودیت‌های مربوط به کورونا را تشدید و سفر به تهران،‌ کرج،‌ اصفهان، مشهد و ارومیه را موقتا تا ظهر یکشنبه ممنوع کرد.

علیرضا زالی، سرپرست ستاد مقابله با کورونا در تهران، نیز در این باره گفت: امیدوار است که  این سیاست تاثیرگذار باشد؛ با این حال علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت، نیز می‌گوید: «رعایت کمتر از ۸۰ درصدی پروتکل‌های بهداشتی اثربخشی لازم را ندارد».

هم‌زمان مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کورونا، نیز در این باره  هشدار داده در صورت ادامه سفرها احتمالا شمار فوتی‌ها تا دو برابر افزایش یابد.

مطابق آماری که سخنگوی وزارت بهداشت ارائه کرد، جان‌باختگان روزانه ۲۵۶ نفر بودند؛ اما عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید آمار رسمی دولت تنها کسانی را حساب می‌کند که در مراکز درمانی جانشان را از دست می‌دهند.

همچنین اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا،‌ نمایندگان مجلس و مسئولان دولت همچنان هشدارها درباره پر شدن تخت‌های بیمارستان‌ها در روزهای گذشته را تکرار می‌کنند.

مسعود مردانی گفته است باید «محدودیت‌های قاطع» از سوی دولت  اجرا شود. او اشاره کرد عمده بیمارستان‌های مختص کورونا اصلا تخت خالی ندارند و بخش‌های آی‌سی‌یو هم شرایط مشابهی دارند.

او همچنین اشاره کرده جهش ویروس کرونا از دو ماه قبل موجب افزایش سرایت آن تا ۹ برابر شده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، نیز می‌گوید زنان طی ماه‌های گذشته و در بحران کورونا بیشتر از مردان تحت فشارهای این بیماری قرار گرفته‌اند.

مطابق آخرین آمار وزارت بهداشت حکومت ایران، تاکنون بیش از ۵۱۳ هزار نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند که از آن میان بیش از ۲۹ هزار نفر جان باخته‌اند.