یک نماینده مجلس: در صورت قانع نشدن مجلس پرونده روحانی به قوه قضائیه می‌رود

جواد کریمی قدوسی

یک نماینده مجلس می‌گوید در صورتی که نمایندگان از پاسخ‌های حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، در صحن علنی قانع نشوند پرونده‌ای در این زمینه برای بررسی به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس در گفت‌و‌گو با وب‌سایت الف در این باره گفته که اگر نمایندگان از پاسخ‌های روحانی «قانع نشوند و رای دهند که رئیس‌جمهوری از اختیارات قانونی خود برای حل مشکلات جامعه استفاده نکرده و یا در برخی موارد از قانون عبور کرده، پرونده برای بررسی به قوه قضائیه ارسال می‌شود».

به دنبال سوال گروهی از نمایندگان مجلس ایران از حسن روحانی قرار است وی روز سه‌شنبه ششم شهریور در صحن علنی مجلس حاضر شود. سوالات مطرح از رئیس‌جمهوری ایران در پنج محور تنظیم شده و علت طرح آنها نیز، افزایش بی‌سابقه نرخ ارز و کاهش ارزش ریال عنوان شده است.

به گفته آقای کریمی قدوسی، نمایندگان با طرح سوالات خود از روحانی، به بررسی این موضوع می‌پردازند که «آیا رئیس‌جمهوری به وظایف قانونی خود عمل کرده یا نه؟ آیا از اختیارات خود برای حل مشکلات جامعه استفاده کرده و آیا از قانون عبور کرده و در انجام وظایف خود سستی داشته یا نه؟»

این نخستین بار در پنج سال ریاست‌جمهوری حسن روحانی است که وی برای پاسخ به سوالات نمایندگان به مجلس می‌رود.

از سوی دیگر آخوند صادق آملی لاریجانی می‌گوید عاملان شرایط فعلی کشور به جای «پاسخگویی»، چهره «اپوزیسیون» به خود گرفته‌اند.

صادق لاریجانی روز دوشنبه پنجم شهریور در جلسه مسئولان عالی قضایی از «صاحب‌منصبانی» که فضا را برای «موج‌سواری» مناسب دیده‌اند، انتقاد کرده است.

وی گفته «متأسفانه برخی نیز که خود سال‌ها در بالاترین مناصب کشور مسئولیت داشته‌اند و امروز باید بزرگترین پاسخگوی شرایط فعلی باشند، فضا را آماده موج‌سواری دیده‌اند و چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته‌اند».

لاریجانی بدون اشاره به نام فرد یا گروه خاصی، اضافه کرده که «چنانکه می‌بینیم پیاپی سخنانی علیه نظام و بویژه دستگاه قضایی بر زبان می‌آورند و غافلند که مردم بصیر و فهیم ما آن‌ها را می‌شناسند و غوغا سالاری آنان را نیز دیده‌اند، بریز و بپاش‌های آن‌ها را هم دیده‌اند».

به نظر می‌رسد اشاره وی به محمود احمدی‌نژاد و مدیران ارشد دولت وی از جمله اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی – که هر دو در زندان به سر می‌برند- است که در سخنرانی‌ها و نامه‌نگاری‌های متعدد، عدالت قوه قضائیه به ویژه در دوران ریاست صادق لاریجانی را زیر سوال برده‌اند.

محمود احمدی‌نژاد در دو نامه به رهبر جمهوری اسلامی که در روزهای ۳۰ بهمن و ۲۲ اسفند سال گذشته منتشر شد، ضمن انتقاد شدید از وضعیت کشور، خواستار اصلاح ساختار برخی از نهادها از جمله قوه قضائیه و برکناری صادق لاریجانی شده بود.

شرایط اقتصادی ایران با سرعت هر چه بیشتر رو به وخامت می رود و چنانچه کارشناسان اقتصادی عنوان کرده اند اکنون اقتصاد ایران دچار فروپاشی شده است و کنترل امور کشور از دست دولت خارج شده است و این در حالیست که در روز ۱۳ آبان تحریم نفت ایران آغاز خواهد شد و انتظار میرود اقتصاد ایران دچار فروپاشی کامل خواهد شد.

سران حکومتی اما به جای راه چاره تقصیر را به گردن یکدیگر می اندازند و این در حالیست که همگان میدانند که شرایط امروز اقتصاد و اجتماع ایران حاصل ۴۰ سال بی خردی ملایان حاکم است.

 

یک دیدگاه

  1. و خداوند ۴۰ سال ایرانیان را سخت تنبیه کرد به خاطر قدرنشناس بودن تا یاد بگیرند آنچه را که هنوز هم یاد نگرفته اند .

Comments are closed.