یک نماینده مجلس رژیم: اگر لوایح اف‌ای‌تی‌ِاف تصویب نشود،‌ “کره زمین با ما کار نمی‌کند” 

عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده در مجلس،  در باره وضعیت بد اقصادی و معیشتی مردم ایران هشدار داد :  اگر لوایح مربوط به اف‌ای‌تی‌ِاف تصویب نشود،‌ دیگر تقریبا کره زمین با ما کار نمی‌کند.

عبدالرضا هاشم زایی در پاسخ به ادعای مجمع تشخیص مصلحت نظام  که گفته بود: دغدغه‌اش، معیشت مردم است و این مسئله سیاسی نیست گفت : اگر واقعا به فکر معیشت و زنده ماندن  مردم با این وضعیت بد اقتصادی هستید این لوایح را تصویب کنید

وی افزود : شرکت‌های بزرگ چین به خاطر تحریم آمریکا با ما کار نمی‌کنند و اگر ایران این لوایح را تصویب نکند، “کشورهای دوست مثل چین و روسیه هم با ایران کار مالی انجام نمی‌دهند”.

این در حالی است که در مهلت داده شده به مجمع تشخیص مصلحت نظام  قرار بود تا ۵ روز پیش یعنی ۱۸ مهرماه سالجاری بررسی دو لایحه “پالرمو” که مربوط به پولشویی و لایحه “سی‌اف‌تی” مربوط به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم است، انجام شود .

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس، گفته بود که چون مجمع تا این تاریخ اعلام نظر نکرده، این لایحه تبدیل به قانون شده است. دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز به این موضع واکنش نشان نداده است.

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌ِاف، ۵ ماه پیش  در اورلاندو آمریکا برای پنجمین بار به ایران برای تصویب نهایی این لوایح مهلت داد و اعلام کرد، تعلیق ایران از فهرست سیاه این گروه تا ماه اکتبر، چهار ماه دیگر، تمدید می‌شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با اشاره به همین لوایح گفته است  اگر ایران واقعا در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم جدی می‌بود، کنوانسیون‌های بین‌المللی موجود در این زمینه را فورا تصویب می‌کرد.

علی خامنه ای  و نزدیکان تندروی به رهبری مخالفان اصلی  پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، هستند، و می‌گویند با این کار، راه برای اعطای کمک مالی به “گروه تروریستی حماس و حزب‌الله لبنان” مسدود  خواهد شد .