یک نماینده مجلس: شرکت فایزر قصد دارد واکسن کورونا  را بر روی مردم ایران آزمایش کند

زهره الهیان، نماینده مجلس در نامه ای به حسن روحانی نسبت به استفاده از واکسن فایزر در ایران هشدار داد و خواستار پاسخ‌گویی درباره چرایی ورود و انتقال این واکسن به کشور شده است. او از احتمال سوء استفاده غیرانسانی از واکسن کرونا در ایران سخن گفته است.

الهیان این نامه را پس از خبر اهدای ۱۵۰ هزار دوز واکسن فایزر از سوی خیرین به ایران خطاب به روحانی نوشت: “این واکسن هنوز در مرحله آزمایش انسانی است بسیاری از عوارض و مسائل مربوط به ایمنی آن مشخص نشده است. ورود آن به کشور از طریقی غیر از وزارت بهداشت (اهدایی خیرین! و از طریق هلال احمر) آن هم به‌اندازه تزریق برای ۷۵ هزار نفر چه آورده‌ای برای کشور می‌تواند داشته باشد، در حالی که در شرایط فعلی نیاز کشور ۱۲۰ میلیون دوز واکسن است؟ آیا این کار جز این معنی به ذهن متبادر می‌کند که شرکت قصد دارد این دارو را بر روی مردم ایران آزمایش کند؟”

او گفته است  که انتشار خبر ورود و توزیع واکسن از شرکت‌ فایزر آمریکایی نگرانی‌ها و سؤالاتی جدی را در افکار عمومی ایران پدید آورده است.

 

او در حالی این سخنان را بیان می کند که واکسن کرونای فایزر از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید شده و بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و انگلیس واکسیناسیون کرونا با واکسن فایزر را آغاز کرده اند.

گفتنی است تا به حال دست کم هشت میلیون دوز از فایزر در سراسر جهان تزریق شده که بیش از ۱ میلیون و چهارصد هزار دوز در اسرائیل بوده است

احتمال دارد که چنین ادعایی با این هدف عنوان می شود که رژیم ایران به جای خریداری واکسن فایزر به دنبال واکسن هایی  در چین کوبا و روسیه رفته که هنوز مراحل ازمایشی لازم را به طور کامل نگذرانده و مورد تایید هیچ مرجع علمی بین المللی قرار نگرفته است .