یک نماینده مجلس می گوید:  واکسن فایزر در بازار سیاه ۱۰ میلیون تومان فروخته می‌شود

محسن علیزاده، ‌عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، خبرداد که  واکسن فایزر در خیابان‌ها و بازار سیاه ۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.این در حالی که برخی مقام‌های حکومت ایران فروش آزاد واکسن‌های کرونا در بازار سیاه را رد می‌کنند.

رادیو پیام اسرائیل هم  پیشتر گفته بود که واکسن را تنها به دولت ها می فروشند نه به شرکت های خصوصی .مردم ایران باید مراقب باشند که واکسن های ارائه شده در ایران متعلق به  مکزیک و لهستان نباشد .

علیزاده در ادامه افزوده است : «الان واکسن کرونای فایزر که واردات آن به کشور ممنوع شده بود، در برخی از خیابان‌ها و بازار سیاه دارو به قیمت ۱۰ میلیون تومان در کشور به فروش می‌رسد».

علی خامنه ای پیشتر در یک دستور غیرکارشناسی گفته بود که ورود واکسن فایزر و بیونیک و هر گونه واکسن امریکایی و بریتانیایی ممنوع است .

علیزاده  همچنین واردات واکسن توسط بخش خصوصی و فروش آن به مردم را «تخلف» خواند.

این در حالی است که طی روزهای اخیر مقام‌های ستاد کرونا و وزارت بهداشت سخنان متناقضی درباره طرح واردات و فروشی شدن واکسن بیان کرده‌اند.

سخنگوی ستاد کرونا نخستین‌بار از امکان پرداخت هزینه برای تزریق “زودتر” واکسن خبر داد، اما رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت آن را رد کرد.

این سخنان در پی درخواست دولت ایران از شرکت‌های بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا مطرح می‌شود. بنا بر اعلام مقام‌های رسمی،‌ تاکنون سه شرکت خصوصی که جزییاتی از آن‌ها اعلام نشده مجوز واردات دریافت کرده‌اند.

حسن روحانی، هم روز گذشته (چهارشنبه) بار دیگر تاکید کرد واکسیناسیون برای مردم به صورت رایگان انجام خواهد شد.

طی روزهای اخیر ویدیوهایی هم از فروش واکسن‌های کرونا به صورت غیرقانونی در خیابان‌ها و بازار سیاه دارو منتشر شد که مقام‌های پلیس تهران آن را به شدت  تکذیب کردند.

شرکت فایزر هم روز گذشته (چهارشنبه) در بیانیه‌ای نسبت به تولید و فروش گسترده واکسن‌های تقلبی که گروه‌های تبهکار به نام این شرکت تولید می‌کنند هشدار داده است.

این کارخانه دارویی آمریکایی تا کنون چند باند تولیدکننده واکسن‌های تقلبی در لهستان و مکزیک را شناسایی کرده است.

تنها در مکزیک مشخص شده است که بیش از ۸۰ نفر واکسن‌های تقلبی دریافت کرده‌اند. این افراد دست کم برای هر دوز هزار یورو پرداخت کرده‌اند.

نوئو لیون، وزیر بهداشت مکزیک می گوید تاکنون این واکسن های تقلبی “اثرات سویی روی این افراد نداشته است” اگرچه هنوز مشخص نیست ماده‌ای که به آنها تزریق شده چیست.

در کشور لهستان هم ماموران امنیتی در یک آپارتمان هزاران دوز واکسن تقلبی یافتند.

لو کوبیاک، رئیس “امنیت جهانی” کمپانی فایزر، به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: «همه افراد روی کره زمین به واکسن نیاز دارند. بسیاری به شدت به آن احتیاج دارند. اما ما عرضه بسیار محدودی داریم، عرضه‌ای که هرچه بیشتر می‌گذرد افزایش می یابد حالا در این میان، فرصتی مناسب برای مجرمان فراهم شده است.»

این نخستین بار نیست که نیروهای امنیتی و انتظامی موفق به کشف واکسن‌های تقلبی و انهدام باندهای تبهکار فعال در این زمینه شده‌اند. بهار گذشته، حتی قبل از تولید اولین دوزهای واکسن هایی مثل فایزر و آسترازنکا، دوزهای جعلی به قیمت چند صد یورو در آمریکای جنوبی فروخته می شدند. در ماه گذشته نیز هزاران دوز تقلبی در چین و آفریقای جنوبی کشف و ضبط شد.