یک نهاد اسرائیلی، سکه ای ضرب کرده و نمیرخ کورش کبیر و پرزیدنت ترامپ را در کنار هم قرار داده است

)

یک نهاد اسرائیلی که آرزوی آن برپاسازی دوباره بیت المقدس یهود است، سکه ای ضرب کرده که در آن نیمرخ کورش کبیر و پرزیدنت ترامپ در کنار هم قرار گرفته است.

این دومین بار است که در اسرائیل نام کورش کبیر به روی سکه و یا تمبر جاودان می گردد و نشان سپاسگزاری ملت یهود از پادشاه دادگستر ایران است.

طراحان این سکه ابتکاری گفتند که هدفشان از ضرب آن، سپاسگزاری از پرزیدنت ترامپ است که نخستین رهبر یک کشور غربی بود که اسرائیل را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور داد سفارتخانه آمریکا از تل آویو به اورشلیم انتقال یابد.

حدود دو ماه پیش، هنگامی که پرزیدنت ترامپ سخنان تاریخی خود را بیان داشت، و اورشلیم را کانون آمال و آرمان های ملت یهود توصیف کرد و خاطر نشان ساخت که اورشلیم باید برای همیشه به عنوان مرکز حکومتی و دینی و فرهنگی یهودیان باقی بماند، شماری از سیاستمداران و شخصیت های اجتماعی اسرائیل ترامپ را با کورش کبیر مقایسه کردند و گفتند همانگونه که پادشاه ایران یهودیان را از اسارت امپراطوری بابِل رهایی بخشید و به آن ها اجازه داد به سرزمین پدری بازگردند و بیت المقدس یهود را از نو بنا کنند، پرزیدنت ترامپ نیز مقام و اهمیت اورشلیم را در دین و فرهنگ یهود و جایگاه منطقه ای و بین المللی به رسمیت شناخت و شایسته هر نوع قدردانی میباشد.

از این سکه برنز یک هزار واحد ضرب شده و به علاقمندان عرضه می شود.

نهادی که آن را ضرب کرده، “همیکداش” یا “همیقداش” نامیده می شود که آرزو دارد روزی بتوان بیت المقدس یهود را در همان مکان باستانی آن از نو بنا کرد.

هاراو مردخای پِرِس اوف رئیس بنیاد همیقداش به خبرنگاران گفت که کورش کبیر بازسازی بیت المقدس یهود را امکان پذیر ساخت و او بود که در ۲۵۰۰ سال پیش اورشلیم را پایتخت اسرائیل دانست و از نقش این شهر مقدس در زندگی و باور یهودیان آگاه بود و اکنون ترامپ در راه کورش بزرگ گام برمی دارد.

2 دیدگاه‌

  1. چه تعبیر زیبایی، مقایسه کوروش کبیر با دونالد ترامپ که هر دو در جهت احقاق حقوق قوم یهود تلاش فراوان کردند ، به این نهاد ارزشمند اسرائیلی احترام خاص داریم که به این زیبایی و ظرافت این دو بزرگوار را در کنار هم ضرب کرده اند ، درود و لطف خدا همیشه شامل قوم یهود باد

  2. از تقدیر و احترام دو ملت اسرائیل و ایران نسبت به هم خوشحالم و مردم ایران از گرامیداشت نام دادگستر نیک نام شاه شاهان کوروش کبیر در اسرائیل بسیار خشنود میباشند با آرزوی روزگاری که ارتباط مستقیم دو ملت مقدور باشد تا جشن وحدت را در اورشلیم و تهران برگزار گردانیم

Comments are closed.