یک نهاد حقوق بشری در ایران، از وجود بازداشتگاه مخفی سپاه پاسداران پرده بر می‌دارد

نهادی به نام «اطلس زندان‌های ایران»، در گزارشی درباره بازداشتگاه‌های مخفی سپاه پاسداران در ایران نوشته است: «بازداشتگاه “یک الف” متعلق به “قرارگاه ثارالله” سپاه و برای سرکوب فعالان سیاسی و اعتراضات خیابانی درست شده. این بازداشتگاه کاملاً امنیتی، احتمالا در شرق یا شمال شرقی تهران واقع شده است و از سال ۹۵ یا ۹۶ از آن استفاده می‌شود».

در ادامه این گزارش آمده است: «درهای ورودی بازداشتگاه با کلید هوشمند باز و بسته می‌شوند و سلول‌های زندانیان به وسیله ماموران شنود می‌شوند. سلول‌ها به دوربین نیز مجهزند اما نیروهای امنیتی مدعی هستند که دوربین‌ برای حفظ امنیت زندانیان است و میکروفون ندارد».

اطلس زندان‌های ایران که از تیم پژوهشی وابسته به سازمان غیرانتفاعی “اتحاد برای ایران” تشکیل شده است، با تمرکز بر زندانیان سیاسی، به جمع‌آوری و اعتبارسنجی اطلاعات مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران می‌پردازد. اطلاعات به دست آمده، بر اساس مصاحبه زندانیانی که در سال‌های اخیر در این بازداشتگاه مخفی نگه‌‌داری شده‌اند، جمع‌آوری شده‌ است.

این نهاد می گوید اکثر افرادی که تاکنون به این بازداشتگاه منتقل شده‌اند، متهمانی بوده‌اند که سابقه بازداشت قبلی نداشته‌اند. هم‌چنین برخی از معترضان خیابانی استان تهران که ماموران سپاه آن‌ها را دستگیر می‌کنند، به این بازداشتگاه منتقل می‌شوند.

زندانیان پیشین این بازداشتگاه از “بلوار ارتش”، اطراف “مینی‌سیتی”، انتهای بزرگراه بابایی، پارچین و جاده خاوران به عنوان مکان‌های احتمالی این بازداشتگاه مخفی نام برده‌اند.

این بازداشتگاه به شکل کاملاً امنیتی ساخته شده و طبق بررسی‌های پژوهش‌گران اطلس زندان‌های ایران، از سال ۱۳۹۵ یا ۱۳۹۶ مورد استفاده قرار گرفته است. نخستین گزارشی که به دست اطلس رسیده، مربوط به انتقال «سهیل عربی» و «نسترن نعیمی» در سال ۱۳۹۶ به این بازداشتگاه بوده است.

این بازداشتگاه احتمالا بین موانع طبیعی محاط شده و در یک نقطه کور قرار گرفته است. حیاط این مجموعه خط‌کشی شده است. این خط‌کشی‌ها، مسیریابی را برای زندانیانی که با چشم‌بند منتقل می‌شوند، آسان‌تر می‌کنند. فرد بازداشت‌شده در حیاط بند یک الف می‌تواند از پایین چشم‌بند به خط کشی نگاه و با راهنمایی نگهبان‌ها، رنگ مشخصی را دنبال کند. هر کدام از خط‌ها با یک رنگ خاص رنگ‌آمیزی شده‌اند و به یکی از ساختمان‌های بازداشتگاه منتهی می‌شوند. بازداشت‌شده‌ها در ابتدا به بخش پذیرش منتقل می‌شوند و اطلاعات اولیه و تصویر آن‌ها ثبت می‌شود.

2 دیدگاه‌

  1. فقط جهت اطلاع رسانی اینکه ادرس زندان یک الف ( یک امنیتی سپاه پاسداران) : انتهای قصر فیروزه- مکان سابق پادگان ارتش – استادیوم تمام بتون آرمه تختی میباشد که از خیابانهای اطراف به فواصل بسیار زیاد وازنزدیک بیرون محوطه وداخل تمامی قسمتها حتی توالت آن دارای دوربین ومیکروفن مخفی ویا قابل رویت میباشد. زندان دو الف درجای دیگری واقع است که نمیدانیم شاید هم درداخل زندان اوین باشد. اما براساس شواهد اولیه که دوستان وخودمان درآنجا زندانی بودیم برای اخذ اقرارهای کتبی وگفتاری ثانویه مورد استفاده قرارمیگیرد وزندانیان با پوشش کامل چشمی و دستبند پلاستیکی دارای قفل معکوس درجلو ویا پشت بدن کنترل میشوند وبا ماشین ون سفید/مشکی دارای حداقل دومحافظ به زندانهای بعدی منتقل میشوند که هنگام تاریکی شب ویا درغروب صورت میگیرد. وهمیشه دارای دونفر مسلح به کلت کمری ویا ژ-۳ ویا اوزی ویا کلاشنیکف وبیسیم همیشه روشن میباشد. افراد بسیجی وحتی دهاتی به این نیروها اضافه میشوند وحقوقهای بسیار مکفی دریافت میکنند واطلاعات سپاه نقش اصلی را دارد واگر سوال کند که شماها کی هستید؟ باکتک میگویند که ما نیروی انتظامی ویا همان پلیس هستیم. برای نگه داشتن زندانی به مدت طولانی مورد استفاده قرارنگرفته بود ولیکن شاید الان بخواهند برای مدتهای طولانی هم زندانی را درآنجا محبوس نمایند. کف پوش خاصی ندارد وهمان بتون آرمه ویا موزاییک درکف گسترش یافته است. تمامی سپاهیان مشغول بکاردارای وسیع ترین سیستم شنود واطلاع رسانی داخلی وکامپیوترواینترنت با سرعتهای بسیار بالا واختصاصی هستند واصولاً همدیگر را شیخ- دکتر- سید- مهندس معرفی ویا مورد خطاب قرار میدهند. بروی میله هایی که بجهت نصب نورافکن برای ورزشگاه تختی تعبیه شده است تماماً دارای دوربینهای دید درشب وروز درچندین لایه میباشند که اگر یکی ازکاربیفتد دیگری بتواند فیلمبرداری آنلاین را انجام داده وبه فرماندهی سپاه وامور زندانها ویا تامین استان ویا وزارت کشور ویا قرارگاه مرکزی سپاه وحفاظت سریعاً انتقال بدهد. دوروبر این ورزشگاه نیز افراد بسیجی وسپاهی مرتباً با موتورسیکلت دونفره ویا یک نفره وحتی بحالت پیاده درمواقع اضطراری و یا وقوع شورشهای خیابانی پرسه وگشت زنی انجام میدهند البته بدون نشان دادن بیسیم واسلحه ویا دستبند خودشان تا تامین امنیت آن افزایش یابد. فرد محبوس ویا آورده شده فقط هم کتک میخورد وهم فحش میشنود وهم دستبند میزندد وحق هیچ گونه اعتراضی هم ندارند وفقط باید بنویسد وحرف بزند وحرفی بزند که مورد نیازماموران بازجوی سپاه وبسیج وحفاظت اطلاعات سپاه میباشد. هیچ وقت هم هیچگونه وکیلی نه اجازه ورود داشته ودارد ونه اینکه یک زندانی از آن بتواند بهره مند شود حالا چه بیگناه باشد وچه گناهکار ویا حرفی زده برعلیه گرانی ویا حرفی نزده است باید برود ومراحل اداری را کلاً طی نماید ورفتنش دست برادران ارزشی سپاه است وآمدن بیرون فقط و فقط با خداست وشاید هم هیچ وقت بیرون نیاید زیرا یا توسط عوامل خودشان درداخل سلول کشته خواهد شد ویا به بیماری مسری مبتلا میکنند ویا سرنگ تزریقی را که آلوده به ایدز میباشد را داخل رگ این زندانی بدبخت فرو میبرند تا وی هم دچار ایدزویا هپاتیت خطرناک شود ووادارش میکنند که اعتراف نماید که برعلیه رژیم فریاد زده ویا بانکهای که به آتش کشیده شده است ویا بسیجی که پایش درهنگام دویدن شکسته باعث وبانی آن این فرد بوده است وباید تحمل مجازات برایش تبیین گردد.
    البته نمازها وقرآن خواندن های اجباری ومداوم وپیوسته هم یکی دیگر از شکنجه های روحی زندانیان میباشد که باید برای حفظ ظاهراسلامی بودن حکومت برای زندانیان تلقین گردد. به امید درهم شکستن رژیم منحوس ومافیایی مذهبی ودجال جمهوری اسلامی ایران وآزاد شدن تمامی زندانیان سیاسی دربند حکومت فاشیست ودیکتاتور علی خامنه ای این مربی ۳۳ درجه شیطان.

Comments are closed.