یک نهاد فنی غیر دولتی در روسیه: «ماهواره ادعایی سپاه پاسداران، بسیار ابتدایی است»

یک رسانه روسی می نویسد که ماهواره ادعایی سپاه پاسداران که به فضا پرتاب شده، فاقد تجهیزات پیشرفته علمی می باشد. خبرگزاری روسی اسپوتنیک از قول سامانه ای به نام اپراتور رادیویی آماتور روس نوشت: اولین ماهواره نظامی ایران “نور” یک ماهواره کوچک در اندازه یک تاس واره است، به این مفهوم که یک کره کوچک است که تجهیزات پیشرفته و کافی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، اپراتور رادیویی آماتور روس، دیمیتری پشکوف گفت که وی توانسته است سیگنالی از اولین ماهواره نظامی ایران دریافت کند، بر اساس ساختار سیگنال، این متخصص احتمال می دهد که دستگاه منتشر کننده این ماهواره مشابه نمونه هایی است که در چین و اروپا تولید می شود.

پاشکوف گفت: “من نه تنها سیگنال را دریافت کردم، بلکه آن را “به صورت خام” دریافت کردم، یعنی تله متری یا دوری سنجی (اطلاعات مربوط به وضعیت سیستم های ماهواره ای) را رمزگشایی کردم. اگر تلاش بکنید، می توانید اطلاعاتی که ماهواره با پارامترهای خاص مخابره می کند را رمزگشایی کنید.”

به گفته وی، غیرمنتظره ترین چیز برای او این بود که سیگنال با فرکانس ۴۰۰ مگا‌هرتز و با مدولاسیون FSK (کلیدزنی تغییر فرکانس) پیش می رود. بنابراین، ماژول دستگاه انتقال اطلاعات ماهواره ایران شبیه به دستگاههای تولید شده، به عنوان مثال در چین و اروپا است.

چنین تجهیزات در بسیاری از ماهواره های تجاری کوچک، از جمله دستگاه های دانشجویی به اصطلاح تاسواره (کیوبست) ها نصب شده است.

پاشکوف گفت: “با در نظر گرفتن شکل دستگاه که در فیلم پرتاب نشان داده شده است، این یک تاسواره ساده ۶U با ابعاد ۲۰ در ۳۰ سانتی متر است.”

وی همچنین معتقد است با توجه به عدم ثبات سیگنال دستگاه، به احتمال زیاد ماهواره می چرخد و تا زمانی که تثبیت نشود شروع به کار نمی کند. به نظر اپراتور آماتور رادیویی، پس از آن، برای انتقال داده ها از ماهواره، یک کانال ارتباطی با سرعت بالاتر با زمین درگیر خواهد شد.

پیشتر در صبح چهارشنبه، نیروی نظامی ایران با موفقیت به گفته آنها، توسط پرتابگر ماهواره قاصد، اولین ماهواره نظامی “نور” را در مدار ۴۲۵ کیلومتری قرار داد. پیش از این، ایران ماهواره های غیرنظامی را به مدار فرستاده بود.

یک دیدگاه

  1. عجب !
    اولا که ادعانیست ، خودآمریکا که شما مرجع می دانید تایید کرد که ماهواره ایران درمداراست
    ثانیا بهرحال همه ازیکجایی اختراعاتشان راشروع می کنند،بعداتکمیل می کنند.آن هم بااین تحریم ها!

Comments are closed.