یک هفته پیش از آغاز زمامداری بایدن،دولت اسرائیل احداث ۸۵۰ واحد مسکونی در کرانه را تصویب می کند

رسانه های اسرائیلی خبر دادند که دولت قصد دارد در روزهای آینده ساخت ۸۵۰ واحد مسکونی جدید در آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری را مورد تصویب نهایی قرار دهد. این اقدام ممکن است یک هفته پیش از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن نهایی شود. بایدن در گذشته بارها با آبادی سازی اسرائیلی در کرانه باختری مخالفت ورزیده و آن را از نظر حقوق بین المللی ممنوع دانسته است.

دولت در هفته های اخیر احداث پانصد واحد مسکونی در چند شهرک و آبادی اسرائیلی در کرانه باختری را مورد بررسی قرار داده است. از جمله در یک آبادی که تروریست های فلسطینی دو هفته یک بانوی ورزشکار اسرائیلی را با ضربات چاقو به قتل رساندند، یکصد واحد مسکونی برپا خواهد شد. قتل فجیع این بانو که دارای چند فرزند بود و در بیشه زار نزدیک محل سکونت خود به قتل رسید، خشم مردم اسرائیل را برانگیخت.

احداث این واحدهای مسکونی هنوز به تایید نهایی نرسیده و دولت هفته آینده تایید نهایی ساخت ۸۵۰ واحد را اعلام خواهد کرد.

قرار است جو بایدن نه روز دیگر ادای سوگند کند و مقام ریاست جمهوری ایالات متحده را به عهده گیرد.

همزمان خبر رسید که سپیده دم امروز گروهی از فلسطینیان ساکن کرانه باختری، قصد داشتند با پاره کردن تور سیمی وارد خاک اسرائیل شوند. ارتش اسرائیل پس از چند اخطار ناچار به تیراندازی شد که در جریان آن چهار فلسطینی زخمی شدند.

هم اکنون بیش از هفتاد هزار فلسطینی ساکن کرانه باختری در اسرائیل به کار مشغول هستند و فلسطینیان بیشتری می کوشند به همین هدف و بدون دریافت مجوز، خود را به اسرائیل برسانند.