یک هیات از امیران ارتش اسرائیل به روسیه می روند تا همکاری و همآهنگی نظامی بین دو کشور تقویت شود

افسران بلندپایه اسرائیلی، در دیدار با فرماندهان ارتش روسیه، نقشه های تونل ها را نشان خواهند داد

یک گروه کارشناسی از امیران ارتش اسرائیل رهسپار مسکو می شوند تا همتایان روسی خود را از روند کشف تونل های تهاجمی حزب الله که به داخل خاک اسرائیل حفر شده است آگاه سازند و درباره تقویت همآهنگی نظامی بین اسرائیل و روسیه، درباره اوضاع در سوریه گفتگو کنند.

این هیات، کوتاه مدتی پس از گفتگوی تلفنی بین نتانیاهو و پوتین رهسپار مسکو می شوند. سران اسرائیل و روسیه تاکید کرده اند که حفظ همکاری و همآهنگی بین دو کشور، به ویژه در مورد آن چه که در سوریه می گذرد، بسیار مهم است و باید تقویت شود.

افسران بلندپایه اسرائیلی، در دیدار با فرماندهان ارتش روسیه، نقشه های تونل ها را نشان خواهند داد و وخامت اقدام تعرضی حزب الله را در نقض حاکمیت اسرائیل و ارتکاب به یک عمل تحریک آمیز و تجاوزکارانه  را برای آنان تشریح خواهند کرد.

سقوط هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلوشین در سوریه، گرچه توسط یک موشک شلیک شده از پدافند ارتش سوریه بود، ولی موجب بحران در روابط نظامی اسرائیل و روسیه شده بود.

پرزیدنت ولادیمیر پوتین، در آخرین مکالمه تلفنی با بنیامین نتانیاهو، به آو گفته بود که بسیار مهم است که اصطکاکی بین دو کشور به وجود نیاید.

احتمال دارد که اسرائیل خود را ناچار می بیند علیه حزب الله لبنان، به ویژه در مورد تونل های تعرضی و همچنین کارگاه های نصب دستگاه های نقطه زن به روی موشک های حزب الله، ناچار به اقدامات نظامی شود و همآهنگی با روسیه در این زمینه نیز ضروری به نظر می رسد.

نتانیاهو روز گذشته (دوشنبه) در سخنانی گفته بود که یکی از هدف های اسرائیل در انتشار جزئیات کشف تونل های تهاجمی حزب الله، شناساندن چهره تعرضی این سازمان تحت حمایت رژیم ایران به کشورهای جهان است.

این دومین بار است که یک هیات نظامی اسرائیلی ره مسکو می رود. دو ماه پیش نیز، کوتاه مدتی پس از سقوط ایلوشین روسی در آسمان سوریه، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل در راس یک هیات کارشناسی به مسکو رفت تا چگونگی ماجرا را برای سران ارتش روسیه تشریح کند. ولی احتمال می رود که نظامیان روسی این توضیحات اسرائیل را ندپذیرفته اند.