یک هیات مشترک اماراتی – بحرینی از اسرائیل دیدن می کند، ولی خطر کورونا، مانع گسترش سریع روابط است

در ادامه کوشش ها به هدف گسترش بخشیدن به روابط صلح آمیز اسرائیل با امیرنشین های حوزه خلیج فارس، یک گروه از شهروندان بلندپایه امارات و بحرین در این روزها از اسرائیل دیدن می کنند. این نخستین دیدار رسمی هیات مشترک اماراتی و بحرینی از اسرائیل، به صورت علنی و رسمی می باشد.

اعضای این هیئت با پرزیدنت ریولین رئیس جمهوری و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و همچنین بلند پایگان دیگر اسرائیلی دیدار کردند و میهمان کنست (پارلمان اسرائیل) بودند و از دیگر نقاط تاریخی اورشلیم دیدن کردند و عکس های یادگاری گرفتند که بی تردید در رسانه های همگانی در آن کشورها انتشار خواهد یافت.

یکی از برنامه های اقامت آنها دیدار از موزه ید و شم در اورشلیم بود که آثار و عکس ها و فیلم های جنایات نازی ها علیه یهودیان و کشتن شش میلیون تن از آنان، به نمایش گذاشته شده است.

در بسیاری از کشورهای عرب طی ده ها سال ادعا شده که هولوکاست یک افسانه بوده و دروغی ساختگی است و نباید آن را باور کرد. ولی اکنون شماری از شخصیت های امارت و بحرین به دیدن این موزه می آیند و عکس ها و فیلم ها و آثار جنایت را از نزدیک تماشا می کنند.

در هفته های اخیر، هجوم گردشگران اسرائیلی به امارات نیز در ابعاد گسترده ادامه داشته است. در یک گزارش گفته شد که تنها در یک روز در هفته ای که رو به پایان است، چهار هزار نفر اسرائیلی به امارات سفر کردند. ولی این آمار، در عین حال که نشان از شکوفایی روابط دوستی بین دو کشور دارد، موجب نگرانی نیز می باشد که علت آن بالا رفتن میزان ابتلا به کورونا در اسرائیل است و مقررات احتیاطی کورونا در امارات نیز به طور جدی رعایت نمی شود.

ظاهرا ساده ترین اقدام آن است که اسرائیل سفر شهروندان به امارات را متوقف سازد. ولی وزارت خارجه اسرائیل هشدار داده که چنین اقدامی، به ادامه روند دوستی و تحکیم صلح بین دو کشور آسیب خواهد رساند.

وزارت خارجه پیشنهاد کرده که همه کشورهای خارجی به عنوان ناحیه قرمز اعلام گردد و سفر به آن ها ممنوع شود تا موجب اعتراض و ناخرسندی مقامات  اماراتی نگردد.