یک وکیل دادگستری از شکایت خبرنگاران از جهانپور به‌دلیل توهین‌ به منتقدان قیمت واکسن داخلی خبر داد 

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، از شکایت شماری از خبرنگاران ایران از کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، که منتقدان به قیمت بالای واکسن داخلی کرونا را «پفیوز» خوانده بود خبرداد .

کیانوش جهانپور، روز گذشته (پنجشنبه)  در توییتی با اشاره به انتقادها از قیمت بالای واکسن داخلی کرونا نوشته بود: «مرحوم شریعتی به خطا در جای دیگری در پی پفیوزان تاریخ می‌گشت.»

این اقدام بی ادبانه سخنگوی سازمان غذا و دارو، با واکنش‌ گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

مجتهدزاده،وکیل دادگستری با اشاره به «غیر قابل چشم‌پوشی بودن اهمال در زمینه تهیه واکسن» با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در ایران گفت: «عقل سلیم و انصاف حکم می‌کند که در این شرایط کسانی که مسئولیت مستقیم دارند، هم عذرخواه مردم باشند و هم افکار عمومی را آرام کنند.»

او افزود: «متاسفانه اخیراً شاهد بودیم یکی از آقایان که سابقه بسیار بدی در این زمینه دارد یعنی چندین بار قبل هم چندین مورد توهین به منتقدان داشته‌اند، مطالب را مطرح کرده که مایه تاسف است. متاسفانه ایشان سخنگوی سازمان غذا و دارو هم هستند و‌ یکی از اشخاصی است که در مظان اتهام است و باید پاسخگو باشد. اما می‌بینیم طلبکار مردم است و توهین می‌کند.»

این وکیل دادگستری ادامه داد: «قطعاً اگر چنین رفتاری در هر کشوری صورت می‌گرفت، این شخص را برکنار می‌کردند و محاکمه می‌کردند اما متاسفانه در ایران می‌بینیم که هیچ‌گونه برخوردی با این افراد صورت نمی‌گیرد.»

مجتهدزاده گفت که اگر جهانپور معتقد است مافیایی وجود دارد باید به‌دلیل پست خود در وزارت بهداشت به نهادهای نظارتی گزارش ارائه می‌کرد و اگر گزارش نداده تخلف کرده است.

پیشتر، نیز سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران،‌ در توئیتی خطاب به یک کاربر که بر ضرورت تایید واکسن‌ ایرانی توسط سازمان‌های معتبر تاکید کرده بود، گفت: «شما نزن، اجباری نیست.»

او بار دیگر، در پاسخ به یک کاربر در توییتر که در مورد اصرار حکومت به تولید داخلی واکسن کرونا و «اختراع دوباره چرخ» انتقاد کرده و نوشته بود، «وقتی امکاناتش نیست اصرار به ساخت برای چیه؟ از چین و روسیه که مشکلی با تحریم‌ هم ندارند خریداری می‌شد»، پاسخ داده بود: «شما منتظر باشید تا اونا تولید کنند و بیاد و بزنید، ولی قرار نیست همه منتظر بمانند».

جهانپور، پیش از دستور غیرکارشناسی خامنه ای مبنی بر ممنوعیت ورود واکسن خارجی  گفته بود، دلیل وارد نکردن این واکسن‌ها نداشتن تاییدیه اف‌دی‌دی و سازمان بهداشت جهانی است! اما در مورد واکسن‌های داخلی گفته بود «تولید نهایی واکسن ما به تایید سازمان بهداشت جهانی نیازی ندارد.»

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، ادعا می کند که از جمعیت ۸۵ میلیونی کشور، تاکنون ۵ میلیون و ۴۸۱ هزار و ۶۹۹ نفر دوز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کردند.