یک پایگاه نظامی گروه حشد الشعبی عراق، وابسته به حکومت ایران دوباره بمباران شد. اسرائیل؟

مقامات نظامی عراق می گویند در جریان حمله ای که به اسرائیل نسبت داده شده، دست کم پنج تن از جنگجویان وابسته به رژیم ایران که احتمالا اعضای حشد الشعبی بوده اند کشته شده اند. این حمله نیز مانند چند حمله دیگر، در ناحیه ای به نام ابوکمال یا البوکمال صورت گرفت که به مرز سوریه نزدیک است و یکی از انبارهای بزرگ اسلحه قاچاق رژیم ایران در آن جا نگاهداری می شود تا به سوریه و لبنان انتقال یابد.

این بار نیز سرکردگان حشد الشعبی، حمله را به اسرائیل نسبت دادند. سخنگویان این سازمان تروریستی مزدور حکومت ایران، پیشتر تهدید کرده بودند که از اسرائیل به شدت انتقام خواهند گرفت.

شبکه خبری اسکای نیوز به زبان عربی گفت که علاوه بر پنج کشته، در جریان این حمله هشت تن نیز زخمی شده اند.

در ماه های اخیر چندین حمله علیه انبارهای اسلحه حشد الشعبی در نقاط مختلف عراق و از جمله حومه بغداد صورت گرفته که به اسرائیل نسبت داده شده، ولی دولت اورشلیم نسبت به این گزارش ها واکنشی نشان نمی دهد.

در هفته های اخیر، دست کم دو حمله نیز علیه قرارگاه بزرگی صورت گرفته که سپاه قدس هم اکنون در شمال شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق مشغول ساخت آن است.

رژیم ایران درباره این گونه حملات گزارشی منتشر نساخته تا مبادا ارتباط رژیم با این گونه فعالیت های تخریبی در منطقه آشکار شود.

سه روز پیش نیز حمله مشابهی به ناحیه ابوکمال صورت گرفت که در جریان آن دست کم ده تن کشته شدند که همگی آن ها به احتمال زیاد مزدوران عراقی وابسته به رژیم ایران بوده اند. در یک گزارش، شمار کشته شدگان هیجده تن اعلام شده بود.

این حملات در حالی انجام می شود که بمباران تاسیسات نفتی شمال شرق عربستان به حکومت ایران نسبت داده شده که ادعا می کند انجام دهندگان حملات، حوثی های یمن بوده اند.

یک مقام ارشد عراقی که نخواست نامش برده شود، به “اسکای نیوز” گفت که احتمال می رود حمله شامگاه دیروز توسط پهپادها صورت گرفته باشد. برخی منابع خبری رژیم ایران، مسؤولیت این حمله را متوجه سازمان مجاهدین خلق دانستند که احتمال آن بسیار ضعیف است.

یکی از فرماندهان جنگجویان کرد در استان دیرالزور در سوریه به خبرگزاری آلمان گفت که حمله توسط پهپادهای اسرائیل و یا ایالات متحده صورت گرفته است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که اگر این ارزیابی درست باشد که حملات اخیر توسط ارتش اسرائیل صورت گرفته است، نشان آن است که جنگ مستقیم بین حکومت اسلامی ایران و ارتش اسرائیل وارد مرحله شدیدتری شده است. تا چند ماه پیش، تلاش اسرائیل، جلوگیری از استقرار سپاه قدس در خاک سوریه بود. با توجه به موفقیت اسرائیل در نابود کردن اکثر زیرساخت هایی که رژیم ایران در خاک سوریه برپا می ساختف ارزیابی می شود که اکنون، رژیم این فعالیت خود را به نواحی دوردست سوریه و حتی به داخل خاک عراق منتقل ساخته که ارتش اسرائیل می کوشد، در آن جا نیز حضور نظامی رژیم ایران را نابود کند.

نخست وزیر عراق، عادل عبدالرحمن به خبرنگاران گفت که دولت بغداد به طور جدی می کوشد مشخصی سازد که حملات اخیر توسط چه عواملی صورت گرفته است.

برخی کارشناسان ارزیابی می کنند که دولت بغداد، عملا از این حملات بسیار خشنود است، زیرا موجب سرکوب گروه حشد الشعبی می گردد و نفوذ رژیم ایران را کاهش می دهد.

یادآوری می شود، حدود دو ماه پیش، دولت مرکزی عراق، با صدور فرمانی، همه گروه های چریکی و از جمله حشد الشعبی را منحل اعلام کرد. ولی گروه های وابسته به رژیم ایران، همچنان به موجودیت و فعالیت خود ادامه می دهند و دستور دولت مرزی را نادیده گرفته اند.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.