یک پروفسور زاده ایران به ریاست “ستاد کل مبارزه با کورونا در اسرائیل  با همه اختیارات گزیده شد

دولت اسرائیل پس از یک رشته بررسی ها برای یافتن فردی که شایسته به دست گرفتن ریاست ستاد کل مبارزه با کورونا باشد، بالاخره یک پروفسور ایرانی زاده را به این سمت منصوب کرد.

این شخصیت ایرانی، رونی گَمزو” نام دارد که در یک خانواده ایرانی زاده شده و مدارج تحصیلی و علمی خود را در اسرائیل گذرانده و به ریاست بیمارستان ایخیلوف در تل آویو رسیده ه یکی از موفق ترین بیمارستان های کشور محسوب می شود.

دولت اسرائیل از چند هفته پیش به این نتیجه رسیده بود که وزارت بهداشت به تنهایی قادر نیست به همه جنبه های پزشکی و درمانی و لجستیک ویروس کورونا رسیدگی کند و به ا نظارات بر محدودیت هایی بپردازد که برای کنترل کردن کورونا، از جانب مسئولان برقرار شده بود.

البته ارتش اسرائیل و وزارت دفاع در کنار وزارت بهداشت ایستاده و در همه این امور به آن وزارتخانه کمک می کردند. ولی یکی از مشکلات، شیوه تقسیم وظایف و اختیارات بود که گاهی ادامه تلاش ها را مختل می ساخت.

وزیر دفاع بارها خواسته بود که سرپرستی و فرماندهی امور لجستیک رسیدگی به این ویروس را به عهده بگیرد. ولی بالاخره شب گذشته (چهارشنبه) لایحه ای در پارلمان اسرائیل به تصویب رسید که به دولت اجازه و امکان می دهد که همه امور مربوط به این موضوع را در نهادی به نام “ستاد کل مبارزه با کورونا برپا کند که همه اختیارات و وظایف در آن متمرکز شود.

امروز (پنجشنبه) اعلام شد که ریاست این ستاد به یک پروفسور ایرانی زاده سپرده شده و موجب افتخار و خرسندی زیاد گردیده است.

در روزهای اخیر اعتراض های مردمی نسبت به شیوه رویارویی دولت با ویروس کورونا بالا گرفت. صاحبان برخی رشته ها و مشاغل دولت را متهم ساختند که سیاست ثابتی ندارد و هر بار تصمیمات دیگری را اعلام می دارد که با تصمیم های پیشین تفاوت دارد.

علت این امر، اختلاف نظر بین وزارتخانه های مختلف و از جمله، بهداشت، دارایی، آموزش و پرورش وکار می باشد. از یک سو برخی وزارتخانه ها خواهان کاهش محدودیت ها هستند تا چرخ اقتصاد کشور به گردش ادامه دهد و از سوی دیگر وزارتخانه هایی که خواهان کنترل هرچه بیشتر شیوع ویروس، از طریق کاهش تماس مردم به یکدیگر می باشند.

در قانونی که شب گذشته از تصویب پارلمان اسرائیل گذشت، به ستاد کل مبارزه با کورونا اختیارات تام داده شده است آنگونه که صلاح می داند، تصمیم گیری کرده و به اجرای بگذارد و به اجازه پارلمان نیازی نداشته باشد.

تصویب این قانونی به دنبال ابراز نگرانی روند رو به رشد شیوع بیماری می باشد که ممکن است به حد فاجعه برسد. اکنون چند روز است که شمار مبتلایان جدید، به حدود دو هزار نفر در یک شبانه روز می رسد و ادامه آن ممکن است موجب ابتلای صدها هزار نفر گردد.

در شبانه روز گذشته ۲۰۳۲ تن مبتلای جدید شناسایی شده اند و شمار کل جانباختگان به ۴۳۳ تن رسیده است.