یک پناهجوی کرد ایرانی در سوئیس،  به علت پاسخ رد سازمان پناهندگی خود را زیر قطار انداخت و جان باخت

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو خبر داد که یک پناهجوی ایرانی اهل بوکان در سوئیس پس از رد درخواست پناهندگی‌اش در این کشور خودکشی کرد.

هه نگاو نوشت:  مسعود قادری،  پس از رد درخواست پناهندگی از سوی ادارە پناهجویان سوئیس و دریافت خبر بازگردانده شدن بە ایران از سوی پلیس این کشور، بە زندگی خود پایان داد.

به گزارش هه‌نگاو، مسعود قادری دو سال پیش بە عنوان پناهجو بە سوئیس رفتە بود.

با افزایش فشارهای سیاسی-اجتماعی در ایران، شمار پناهجویان ایرانی در کشورهای مختلف افزایش یافته و به طور مکرر اخباری مبنی بر مهاجرت ورزشکاران ، نخبگان، اندیشمندان و محققان ایرانی در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

در ادامه این گزارش سازمان حقوق بشری هه نگاو خبر داده است که در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سوی گروهی از کولبران در مناطق مرزی نوسود در استان کرمانشاه دستکم سه کولبر زخمی شدند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

هه نگاو  پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته و نوشته است:  به جز  خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.