یک پژوهشکدۀ بین المللی: «رژیم ایران تا ساخت نخستین بمب هسته ای خود، تنها یک ماه فاصله دارد»

در یک افشاگری تازه در مورد نزدیک شدن رژیم ایران به تولید بمب هسته ای، یک مرکز معتبر پژوهشی نیز تایید کرد که رژیم ایران حدود یک ماه تا تهیه اورانیوم غنی شده کافی برای ساخت اولین بمب هسته ای فاصله دارد. پیشتر هم روزنامه نیویورک تایمز از همین احتمال سخن گفته بود و رهبران اسرائیل نیز هشدار داده بودند که رژیم ایران تا به دست آوردن مواد لازم برای ساخت نخستین بمب هسته ای خود فقط چند هفته فاصله دارد – و به جامعه بین المللی هشدار داده بودند که اگر به موقع دست به کار شود، ممکن است فرصت از دست برود.

پژوهشکدۀ علم و امنیت بین المللی در ایالات متحده، با بررسی و نتیجه گیری از آخرین گزارش رئیس آژانس بین المللی در مورد فعالیت های هسته ای رژیم یاران، در گزارشی که امشب (سه شنبه) انتشار یافت، رژیم ایران حداکثر تا یک ماه دیگر اورانیوم غنی شده لازم را برای ساخت بمب هسته ای در اختیار خواهد داشت.

رژیم در ماه های اخیر به دور از چشم بازرسان بین المللی که از انجام مسئولیت خود محروم شده اند، سانتریفیوژهای نسل جدید نصب کرده، بر شمار آبشارهای فعال افزوده و غنی سازی اورانیوم را به سطح شصت درصد رسانده که در مدت کوتاهی می تواند تا نود درصد غنی کند و برای ساخت بمب هسته ای آماده سازد.

در گزارش مشروح این پژوهشکده که بر اساس داده های آژانس بین المللی تهیه شده، از جمله آمده است که در حال حاضر رژیم ده کیلوگرم اورانیوم با غلظت شصت در صد در اختیار دارد و از آنجا که مقدار اورانیوم نود درصدی برای ساخت بمب، چهل کیلوگرم می باشد، رژیم قادر خواهد بود این مقدار را تا یک ماه دیگر تولید کند.

با آن که همه جهانیان نسبت به نزدیک شدن رژیم ایران به آستانه تولید بمب هسته ای بسیار نگران هستند، و این نگرانی، حتی در سخنان دیروز و امروز رافائل گروسی بازتاب یافت، ولی پس از ترفند هوشمندانه رژیم ایران، اعضای شورای حکام آژانس بین المللی صلاح دانستند که از تصویب قطعنامه علیه بدعهدی های رژیم ایران خودداری ورزند تا راه ادامه گفتگوها و شاید رسیدن به تفاهم مسدود نشود.

رژیم ایران هشدار داده بود که اگر چنین قطعنامه ای تصویب شود، صحنه را بکلی ترک خواهد کرد و تماس ها و مذاکرات متوقف خواهد شد. رافائل گروسی گفته بود که ادامه تماس ها و گفتگوها یک امر ضروری است و از این رو به طور پنهان توصیه کرده بود که قطعنامه ای علیه رژیم ایران تصویب نشود.

قرارداد برجام به شیوه ای تنظیم شده بود که رژیم ایران همیشه یک سال تا ساخت بمب هسته ای فاصله داشته باشد. ولی پس از آغاز نقض تعهدات برجامی، به دنبال خروج ایالات متحده از این توافق و برقراری دوباره، تحریم ها، این فاصله به سه ماه کاهش یافت و اکنون اکنون ارزیابی می شود که این فاصله به یک ماه رسیده است.

در گزارش این پژوهشکده گفته شده که رژیم ایران هنوز برای کوچک کردن بمب، به نحوی که بتواند آن را روی کلاهک موشک نصب کند، مشکل دارد که آن مرحله نیز ممکن است تا شش ماه و شاید بیشتر، به درازا بکشد.

آگاهان گفتند: این گزارش یک بار دیگر زنگ خطر را به صدا در می آورد، ولی بعید می نماید که جامعه بین المللی برای جلوگیری از آن، حاشر باشد به اقدام موثری دست بزند.