یک پژوهشگر امور سوریه نوشته است , تصمیم پرزیدنت ترامپ , مبنی بر خروج سربازهای آمریکا از سوریه برای , ایران پیامدهایی دارد

حالا رژیم اسد , با حمایت روسیه و جمهوری اسلامی خود را برای بازپس‌ گیری این میدان های نفت و گاز آماده می کند

“تونی بد راند “, پژوهشگر امور سوریه در یادداشتی در روزنامه” یو اس  تودی “نوشته است , تصمیم پرزیدنت ترامپ , مبنی بر خروج سربازهای آمریکا از سوریه برای سیاست دولت آمریکا در برابر ایران پیامدهایی دارد .

تهران و مشتریش رژیم بشار اسد , درصدد سواستفاده از این تحول هستند . جان بولتون , مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیش‌تر اعلام کرده بود آمریکا تا زمانی که نیروهای ایران خارج از مرزهای آن کشور است سوریه را ترک نمی کند .

این پژوهشگر می افزاید ایرانی ها در تلاش برای ایجاد یک به اصطلاح , پل زمینی یا کریدوری از تهران تا دریای مدیترانه , بودند که از عراق و سوریه می گذرد در حال حاضر منطقه در کنترل نیروهای ایالات متحده در سوریه مانعی بر سر راه این هدف است .

نیروهای شیعه تحت رهبری ایران در مرز منطقه تحت اداره آمریکا عملیات انجام داده و می تواند نواحی مرزی عراق و سوریه را به هم متصل کند این امر به ایران  امکان انتقال تسلیحات پیشرفته برای حزب‌الله ضمن استقرار نظامی در جنوب سوریه در مجاورت مرز اسرائیل را میدهد .

“تونی بدراند “می افزاید خروج نیروهای آمریکا از سوریه همچنین بر کارزار فشار اقتصادی دولت ترامپ علیه ایران و سرمایه های منطقه ای اش اثرمی گذارد .

.

منطقه تحت کنترل آمریکا در شرق سوریه محل عمده میدان های گاز و نفت کشور است و در حال حاضر بشار اسد به آن دسترسی ندارد تامین نیازهای انرژی سوریه طی سال های طولانی برای تهران میلیاردها دلار هزینه داشته است حالا رژیم اسد , با حمایت روسیه و جمهوری اسلامی خود را برای بازپس‌ گیری این میدان های نفت و گاز آماده می کند.