یک کارشناس سازمان بهداشت جهانی:پس از محرم  شاهد افزایش و شدت گرفتن موج کورونا در کشور هستیم

یک کارشناس سازمان بهداشت جهانی و عضو کمیته مقابله با کورونا هشدار داد:  پس از محرم  شاهد افزایش و شدت گرفتن موج کورونا در کشور هستیم

دکتر مینو محرز افزود: به دلیل سفرهای زیاد در این روزها در آینده نزدیک شاهد شدت گرفتن کرونا خواهیم بود.

خانم محرز در ادامه افزود: چرا مردم این بیماری را جدی نمی گیرند ، و به جای ماندن در خانه و دور بودن از این بیماری به سفر میروند آن هم به شهرهایی که در وضعیت قرمز هستند.

این متخصص بیماریهای عفونی گفت: مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر از دو جنبه نگرانی‌ها در مورد اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را افزایش داده است؛ از طرفی عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی در مراسم عزاداری، از طرف دیگر بیشتر شدن مسافرت به خاطر تعطیلی‌ها.

به دلیل تعطیلی روزهای شنبه و یک‌شنبه، از روز پنج‌شنبه سیل مسافران به سوی شهرهای شمالی سرازیر شد. از مناطق شمالی ایران دو استان مازندران و گیلان به لحاظ شدت شیوع کرونا در وضعیت قرمز و استان گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز اعلام کرد:  با وجود کاهش ۲ درصدی مرگ و میر بر اثر بیماری کورونا  در موج دوم شیوع ویروس، وضعیت بسیاری از شهرستان‌های مازندران قرمز است و این وضعیت در برخی شهرستان‌ها مانند رامسر از قرمز نیز فراتر رفته است.

خانم مینو محرز با اشاره به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای برگزاری مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر می‌گوید اگر این دستورالعمل‌ها از جمله فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی و زدن ماسک به دقت رعایت نشود “مشکلات متعدد” بروز می‌کند.

این عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر در ایران ۱۹ مرداد هشدار داده بود: «مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله‌گذاری اجتماعی را برقرار کرد».