۱۵۰۰ پناهجوی غیرقانونی در مرز ترکیه و ایران بازداشت شدند

به گزارش رویترز از استانبول، مقامات ترکیه خبر داده‌اند که با بالا گرفتن خشونت ها در افغانستان، نیروهای امنیتی ترکیه در هفته گذشته نزدیک به ۱۵۰۰ مهاجر غیرقانونی را که بیشتر آنها افغان بودند، در نزدیکی مرز جنوب شرقی با ایران بازداشت کردند.

مقامات یک فرمانداری محلی و وزارت کشور ترکیه گفتند که از دهم ژوئیه در نزدیکی کوه «ارک» در شرق استان وان، ۱۴۵۶ پناهجوی غیرقانونی و ۱۱ قاچاقچی انسان که آنها را به ترکیه آورده‌اند، بازداشت شده‌اند.

در هفته‌های گذشته با افزایش خشونت میان دولت افغانستان و طالبان که با عقب نشینی نیروهای ایالات متحده و ناتو  همراه شد، نگرانی در مورد هجوم احتمالی سیل پناهجویان از افغانستان، از طریق ایران، افزایش یافته است.

تصاویر ویدئویی، گروه های زیادی از مهاجران را در منطقه مرزی نشان داده است، اگرچه دولت ترکیه می‌گوید هنوز افزایش چشمگیری به چشم نمی خورد.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که از ماه ژانویه سال جاری، ۲۷۰،۰۰۰ افغان در داخل کشور آواره شده اند و به این ترتیب، شمار کسانی که مجبور شده اند خانه و کاشانه خود را ترک گویند، به   بیش از ۳٫۵ میلیون تن رسیده است.

وزرای خارجه ترکیه، افغانستان و ایران، ماه گذشته در مورد همکاری در زمینه امنیت، انرژی و مهاجرت بحث و گفتگو کردند، اما منابع دیپلماتیک ترکیه می گویند هیچ مکانیزم خاصی بین آنکارا و تهران برای رسیدگی به مهاجرت از افغانستان وجود ندارد.

ترکیه میزبان بیش از ۴ میلیون پناهنده است که اکثریت قریب به اتفاق آنها از سوریه هستند. ترکیه بزرگترین میزبان پناهندگان در جهان است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، روز دوشنبه ۱۹ ژوئیه، در یک نشست خبری از طالبان خواست به روند  اشغال افغانستان پایان بخشد.