۱۵ کارشناس سازمان ملل، و جاوید رحمان: نرگس محمدی و گروه دیگری از زندانیان سیاسی در ایران،  باید آزاد شوند

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، به همراه جاوید رحمان،  گزارشگر ویژه سازمان در امور حقوق بشر ایران ،می گویند: نرگس محمدی،  مدافع حقوق بشر، در زندان زنجان به کورونا مبتلا شده و بیمار است ، حکومت ایران  باید او را آزاد کند.

این گروه که شامل ۱۶ کارشناس حقوق‌بشری، است، در باره وضعیت  نرگس محمدی و دیگر زندانیانی که خودسرانه توسط رژیم ایران بازداشت شده اند ابراز نگرانی کرده و گفتند: باید “پیش از آن که خیلی دیر شود”آزاد شوند.

نرگس محمدی که در حال حاضر در زندان زنجان به کورونا  مبتلا شده است،  از ۵ سال پیش تاکنون  به خاطر اقدامات حقوق بشری در ایران در  بازداشت بسر می برد .او ۴ سال پیش به  ۱۶ سال حبس محکوم شد که بر اساس  قوانین حکومت اسلامی ایران  باید ۱۰ سال آن را در زندان سپری کند.

کارشناسان سازمان ملل، تاکید کرده اند که حکومت باید نرگس محمدی و دیگر زندانیانی را که به خاطر نقض تعهدات ایران در کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی همچنان زندانی هستند، فورا آزاد کند.

نرگس محمدی پیشتر با ارسال نامه ای از زندان زنجان، درباره  شرایط جسمانی خود پس از ابتلا به کورونا نوشته بود که علائم کرونا در بند زنان زندان زنجان از چند روز قبل از ابتلای وی آشکار شده بود، اما مسئولان زندان هیچ اقدامی نکردند.

خانم محمدی در ادامه نامه خود نوشته است: «۱۲ زندانی کرونایی در بند هستیم. از چند روز پیش که بیماری محرز شد، چند نفر سالم را از ما جدا کردند. مطلقا هیچ امکاناتی و هیچ رسیدگی پزشکی در بند نیست. حتی ژل شستشوی دست نداریم. فقط بروفن می‌دهند. نا و رمق نداریم».

خانم محمدی در نوشته های خود  به شکل روزشمار ابتلای اش را به این بیماری نوشته است که  از روز ۱۵ تیر تا اول مرداد را دربرمی‌گیرد و در خلال آن به فیلم کوتاهی اشاره می‌شود که چندی پیش تلویزیون حکومتی ایران در تلاش برای مساعد جلوه دادن حال وی، آن را پخش کرد.

او  در این ویدیو که به نظر می‌رسید مخفیانه از نرگس محمدی در بهداری زندان تهیه شده بود، او در پاسخ به سوالی مبهم فقط یک کلمه می‌گوید، خوبم.؟؟

گزارشگران سازمان ملل این ویدیو را “فاقد ارزش” و “نقض حق حریم خصوصی” نرگس محمدی دانسته‌اند. خانم محمدی نیز در این نوشته توضیح می‌دهد که “با سرم و آمپول سر پایم کردند تا فیلم بگیرند”.

وی ادامه می‌دهد: «تازه همان را هم نتوانستند کامل پخش کنند. سرفه امان نمی‌داد. حرف زندانبان خودشان هم قابل پخش نبود!»

پیشتر نیز  خانواده برخی زندانیان سیاسی با انتشار بیانیه ای  با اشاره به اخبار نگران کننده در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران و نبود امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول در این زندان‌ها خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران شدند و اعلام کردند که در صورت کوتاهی در این امر مسئولیت هرگونه خطر احتمالی متوجه مسئولان ذیربط خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا  نیز در حمایت از مردم ایران، بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.