۱۶ سناتور جمهوریخواه آمریکا از وزارت خزانه‌داری خواستند ایران از سوئیفت اخراج  شود

۱۶ سناتور جمهوریخواه آمریکایی از وزارت خزانه‌داری این کشور خواستند تا تمام اقدامات لازم را به عمل آورد که ایران از نظر مالی سوئیفت اخراج  شود.

نظام مالی سوئیفت  تمام نقل و انتقالات بانکی بین المللی را رصد می‌کند.

این سناتورها به رهبری تد کروز سناتور ایالات تگزاس در نامه ای به استیو منوچین وزیر خزانه‌داری نوشتند که اقدامات سریع و همه جانبه برای موفقیت استراتژی فشار حداکثری دولت ترامپ امری حیاتی است هم برای اینکه منابع رژیم ایران در مسیر رفتار مخربش محدود شود و هم این که علامتی از تعهد آمریکا به حفظ یکپارچگی معماری تحریم‌های ما خواهد بود.

آنها افزودند که: کارزار فشار حداکثری موفقیت‌آمیز نخواهد بود تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران همچنان  به سوییفت متصل باشد.

سوئیفت  عبارات کوتاه شده جامعه ارتباطات مالی بین المللی بین بانکی است که مرکز آن در بلژیک است ولی هیئت مدیره آن که مدیرانی از بانک‌های آمریکایی و دستگاه‌های فدرال عضو آن هستند به واشنگتن امکان می‌دهد تا علیه بانک مرکزی ایران و بانک های متهم به ارتباط با تروریسم و پولشویی دست به اقدام بزنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت امسال این کشور را از توافق هسته ای ۶ قدرت جهانی با ایران خارج کرد و در اواسط مرداد دور اول تحریم‌های تعلیق  شده واشنگتن علیه تهران را بار دیگر اجرایی کرد.

دور دوم تحریم ها که  گسترده تر از مرحله اول خواهد بود قرار است از روز ۱۳ آبان اجرایی شود نامه ۱۶ سناتور آمریکایی به فاصله کمی از ارائه نخستین بسته حمایتی مالی اتحادیه اروپا از ایران به ارزش ۲۱ میلیون دلار منتشر می‌شود.

ارائه این بسته یک روز پس از مقاله وزیر امور خارجه آلمان در یک روزنامه اقتصاد این کشور صورت گرفت هایکوماس نوشت: اگر اتحادیه اروپا خواستار نجات برجام است به سیستم پرداخت مستقل از آمریکا نیاز دارد.