۱۷ سناتور آمریکایی، خواهان تحریم خامنه‌ای و رئیسی شدند

۱۷سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، از جمله سناتور برجسته، تد کروز، سناتور ایالت تگزاس و از مخالفان سرسخت رژیم ایران، طرح تحریم علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی را به مجلس سنای ایالات متحده، ارائه دادند.

سناتور کروز پس از ارایه این طرح گفت: «دولت بایدن برای برداشتن تحریم‌های رژیم ایران عجله دارد. آنها علناً متعهد به لغو تحریم‌های دوران ترامپ از جمله تحریم‌های خامنه‌ای و رئیسی شده‌اند.»

کروز با متهم کردن خامنه ای به فساد، دزدی، خشونت و چپاول تروت مردم ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب خامنه‌ای را، “قصاب” ده‌ها هزار ایرانی بی گناه دانست.

کروز افزود: «هر دوی آن‌ها باید تحت تحریم های آمریکا قرار گیرند. من به ارائه این طرح افتخار می کنم تا اطمینان حاصل شود که ما به تحریم‌های حیاتی برای منزوی کردن رژیم ایران و جلوگیری از فعالیت‌های بدخیم آنها ادامه می دهیم.»

سناتور باراسو ، دیگر سناتور حامی این طرح، گفت: «علی خامنه‌ای، رهبر رژیم ایران و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید، هر دو دارای سوابق فجیع حقوق بشری هستند. آنها مسئولیت اعدام هزاران زندانی سیاسی و دستگیری گسترده روزنامه نگاران، وکلا و شهروندان آمریکایی را بر عهده داشته‌اند. ایالات متحده به جای بررسی لغو تحریم‌های ناقضان حقوق بشر، باید در برابر رژیم فاسد و خطرناک ایران موضع‌گیری کند.»

او افزود: «مجازات دو نفر از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در جهان، شروع خوبی است.»

کوین کرِیمر، سناتور داکوتای شمالی و دیگر ارائه دهنده طرح تحریم‌‌های خامنه‌ای و رئیسی، گفت: «علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی با موضع‌گیری هایشان درباره غنی سازی اورانیوم، شهروندان ایرانی و متحدان آمریکا را به وحشت انداخته اند.»

سناتور جانسون نیز گفت: «ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است. جو بایدن به جای رسیدگی به  تهدیدهای رژیم تهران، به دنبال آن است  که به میز مذاکره بازگردد و تحریم ها را بردارد تا از رژیم ایران دلجویی کند.»

او افزود: «ما نباید تحریم‌ رژیم‌هایی که رهبران آنها، علی خامنه ای و ابراهیم رئیسی، شهروندان خود را به وحشت انداخته و از طریق گروه‌های نیابتیِ تروریستی خود، موجب بی ثباتی در خارج از کشور می شوند را لغو کنیم.»

طرح پیشنهادی سناتورهای جمهوری‌ها احتمالا حمایت تعدادی از سناتورهای دموکرات را نیز کسب خواهد کرد.