۲ تن از بازیکنان سرشناس ایرانی به علت نبود امنیت و رفاه به عضویت تیم ملی فوتبال آذربایجان درآمدند

خبرگزاری تابناک ،در گزارشی نوشت:  کشور جمهوری آذربایجان طی سال‌های اخیر ورزشکاران ایرانی زیادی در رشته های مختلف ورزشی از کشتی گرفته تا تکواندو و سایر ورزش‌ها را با پیشنهادهای مالی چشمگیر به عضویت تیم های ملی خود درآورده است .

اما قوانین سفت و سخت فیفا برای خرید بازیکن و اعطای ملیت جدید به او در تیم‌های ملی، باعث شده بود این رویه به فوتبال کشیده نشود اما بعد از سقوط ارزش ریال و افزایش نرخ ارزهای خارجی، بازیکنان متوسط لیگ برتر ایران تمایل پیدا کردند تا شانس خود را در تیم‌های لیگ آذربایجان امتحان کنند.

تابناک نوشته است : تصور می‌شد دلیل اصلی پذیرش پیشنهاد آذربایجان توسط ورزشکاران ایرانی، مسائل تامین مالی و معیشت آنها باشد اما فوتبالیست‌های که با قراردادهای میلیاردی در لیگ ایران مشکل مالی نداشتند، حالا زیر بار تغییر تابعیت رفته‌اند

در این گزارش آمده است که دو لژیونر ایرانی شاغل در لیگ فوتبال آذربایجان در اقدامی عجیب به تیم ملی این کشور دعوت شدند.

حالا بعد از یک فصل حضور دو بازیکن سابق تیم‌های استقلال و سپاهان و همچنین پیکان، فدراسیون فوتبال این کشور زمینه قانونی را برای عضویت این دو بازیکن زیر پرچم تیم ملی آذربایجان فراهم کرده است.

جیووانی دی‌بیاسی، سرمربی ایتالیایی تیم ملی فوتبال آذربایجان نام حجت حق‌وردی، مدافع ایرانی باشگاه سومقاییت را در بین فهرست بازیکنان دعوت شده به تیم ملی قرار آذربایجان قرار داد.

پس  از علی قربانی، مهاجم سابق استقلال و سپاهان که هشت ماه قبل اولین بازی اش را با پیراهن کشور جدیدش مقابل مونته‌نگرو انجام داد ، قرار است حجت حق‌وردی بازیکنی که حتی در نیم‌فصل از پرسپولیس هم پیشنهاد داشت ، نیز به عنوان دومین بازیکن ایرانی با پذیرفتن تابعیت آذربایجانی برای این تیم به میدان برود.

البته یکی از شروط اصلی انجام این کار و تغییر ملیت بازیکن در فیفا، عدم سابقه ملی رسمی هر بازیکن با پیراهن وطن اصلی‌اش است که قربانی و حق‌وردی از آن بی بهره بودند و منعی برای بازی در تیم ملی جدید ندارند اما نکته مهم اثبات وابستگی از راه مادر یا پدر به پرچم جدید است که بعید است چنین ادله‌ای وجود داشته باشد.

پیشتر هم صباح شریعتی و سامان طهماسبی از کشتی گیران ایرانی بودند که در موج نخست مهاجرت ورزشکاران برجسته ایرانی، به تیم ملی کشتی آذربایجان پیوستند و شریعتی در المپیک ریو مدلل برنز وزن ۱۳۰کیلو را برای این کشور به دست آورد. این دو گشتی‌گیر بارها در میادین مختلف مجبور به کشتی گرفتن مقابل هموطنان خود شدند اما در فوتبال تقابل تیم ملی ایران با تیم جمهوری آذربایجان در یک میدان رسمی بسیار دور از ذهن است. چرا که کشور آذربایجان در تقسیمات فیفا، در فوتبال اروپا و زیر نظر اتحادیه فوتبال اروپا یوفا جای گرفته و بعید است به این زودی ها بتواند از قاره اروپا به جام جهانی صعود کند اما رشد فوتبال در این کشور به واسطه علاقه شدید الهام علی‌اف رییس‌جمهور این کشور به فوتبال بسیار سرعت گرفته است.