۳ تن از نیروهای وزارت اطلاعات ایران در سیستان و بلوچستان کشته شدند 

به گزارش خبرگزاری دولتی  ایرنا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات حکومت ایران امروز (چهارشنبه ) با انتشار بیانیه ای  از کشته شدن سه تن از نیروهایش در سیستان و بلوچستان خبر داد.

در این بیانیه آمده است:  به دنبال اقدامات اطلاعاتی بر روی یکی از “باندهای جرائم سازمان یافته” در استان سیستان و بلوچستان، سه تن از نیروهای این وزارت در اداره ‌کل استان، در حین انجام وظیفه کشته شدند».

در این بیانیه تاریخ دقیق و محل رویداد مشخص نشده است، اما گفته شده است که این سه نفر هنگام انجام وظیفه کشته شده‌اند.

استان بلوچستان ایران، مجاور بلوچستان پاکستان است که اکثریت این استان بلوچ‌ و سنی مذهب است. این استان هر از چند گاهی شاهد درگیری بین نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران و گروه های مسلح بلوچ  مخالف حکومت است.

بلوچ‌های ایران بارها علیه حکومت دست به تجمع زده اند و علیه نابرابری های قوی و نژادی اعتراض کرده اند .آنها می‌گویند که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بلوچ‌ها و دیگر اقلیت‌های دینی و مذهبی غیر از شیعه اثنی عشری را از رسیدن به برخی پست‌های کلیدی مانند پست ریاست جمهوری منع می‌کند.

در اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ا آمده است: «رئیس جمهور باید از میان “رجال” مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور (شیعه ۱۲ امامی) باشد».

در اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز مذهب رسمی کشور شیعه اثنی عشری جعفری ذکر شده است بنابراین یک بلوچ، کرد یا ترکمن که سنی مذهب هستند یا یک ارمنی یا آشوری که مسیحی‌اند هرگز نمی‌توانند رئیس جمهور ایران شوند.