۵۰۰ تن از کنشگران  سیاسی ایران خواستار آزادی زندانیان مبتلا به کورونا از جمله نرگس محمدی شدند

۵۰۰ تن از کنشگران  سیاسی ایران با انتشار نامه ای به رییس قوه قضاییه  خواستار آزادی زندانیان مبتلا به کورونا از جمله نرگس محمدی، فعال حقوق بشر شدند.

در این نامه آمده است: با توجه به  بسته بودن محیط زندان و «عدم رعایت استانداردهای بهداشتی و درمانی، هشدار داده‌اند که «قرار دادن زندانیان در معرض خطر جانی و اپیدمی خطرناک، توجیه‌ناپذیر است».

در روزهای اخیر نیز  گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای نرگس محمدی و شماری از هم‌بندی‌های او در زندان زنان زنجان منتشر شده که به نگرانی‌ها درباره سلامت آنها دامن زده است، اما مقامات مسئول حکومت از دادن مرخصی درمانی به آنها خودداری کرده‌اند.

نرگس محمدی، زندانی حقوق بشر در زندان زنجان، پیشتر گفته بود که به کورونا مبتلا شده است که به خاطر «عدم رسیدگی پزشکی» از مسئولان زندان به طور قانونی شکایت می‌کند.

حکومت ایران با شیوع کورونا در کشور، شمار زیادی از زندانیان غیر سیاسی را عفو و آزاد کرد و به برخی از آنان مرخصی داد اما در ارتباط با برخی از زندانیان سیاسی خاص موافقت نکرد.

در این نامه نوشته اند: «به ویژه خواستار اعطای مرخصی استعلاجی به خانم نرگس محمدی هستیم که بنا بر اعلام خانواده ایشان، هم‌اکنون در زندان عمومی زنجان دچار علائم این بیماری بوده و با توجه به بیماری زمینه‌ای ریوی در معرض خطر جدی است».

در این رابطه تلویزیون حکومت ایران روز پنج‌شنبه با انتشار ویدیویی از خانم محمدی در درمانگاه زندان زنجان تلاش کرد شرایط او را مساعد جلوه دهد. این ویدیو به نظر می‌رسد مخفیانه تهیه شده و گفته‌های نرگس محمدی نیز تقطیع شده است.

خانم محمدی به خانواده اش گفته است: کورونا گرفته است و مسئولان زندان نمی گذارند که او برای درمان اقدام کند.