۹ روز مانده به انتخابات عمومی در اسرائیل , مسائل مختلفی مورد نزاع و جدال بین گروه‌های رقیب قرار گرفته است

حزب لیکود  و جبهه حزبی آبی و سفید و دیگر احزاب اسرائیل کمابیش همان کرسی هایی را به دست خواهند آورد که در نظرسنجی‌های پیشین گفته شده بود

۹ روز مانده به انتخابات عمومی در اسرائیل که سرنوشت دولت را تعیین خواهد کرد مسائل مختلفی مورد نزاع و جدال بین گروه‌های رقیب قرار گرفته است.

از جمله مسئله سیاستی است که باید نسبت به عرضه در پیش گرفته شود تقریباً همه جناح های مخالف نتانیاهو می گویند که باید شدت عمل بیشتری نسبت به سازمان های ترور در غزه نشان داده شود اما خود آنها در عین حال هیچ گونه راه حل قاطع و جامعی را پیشنهاد نمی کنند.

اویگدور لیبرمن وزیر دفاع پیشین اسرائیل که به علت آنچه که تسلیم دولت نتانیاهو به خواسته های گروههای ترور در غزه نامیده بود از مقام خود کناره گیری کرد و به اپوزیسیون پیوست امروز بار دیگر در مصاحبه های رسانه ای خود تاکید کرد که باید سران حماس را به شدت کوبید و موافقت دولت اسرائیل با انتقال موادی به نوار غزه که ممکن است کاربرد نظامی هم داشته باشد نمونه دیگری از ضعف دولت نتانیاهو می باشد.

این ادعا از جانب جبهه حزبی آبی و سفید نیز بیان گردیده است اما  ییسراییل کتس وزیر اطلاعات اسرائیل این اتهامات را رد کرده و اعلام داشت که آنچه که دولت لیکود تا به حال انجام داده سیاستی قاطع و کوبنده در برابر ترور بوده است.

ایسرائیل کتس همچنین هرگونه مذاکره و مصالحه و سازش با سازمان‌های ترور را قویاً تکذیب کرد.

موضوع دیگری که در رقابت‌های و در کارزار انتخاباتی اسرائیل مطرح میباشد مسئله موافقت اسرائیل با فروش زیردریایی های جنگی از آلمان به مصر می باشد.

بنیامین نتانیاهو تایید کرده است بدون مشورت با وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش موافقت کرده بود که این معامله بین آلمان و مصر انجام گیرد.

اما آموس گیلاد که در گذشته رئیس دفتر سیاسی امنیتی وزارت دفاع اسرائیل بوده و از سمت خود کناره‌گیری کرده می‌گوید چنین اقدامی از سوی دولت نتانیاهو برای امنیت اسرائیل بسیار خطرناک بوده است و همچنین این جریان که نتانیاهو بدون مشورت با مقامات ارتشی به چنین کاری دست داده سوء ظن هایی را در مورد احتمال استفاده مالی از این جریان را بیشتر می کند به ویژه آنکه کمپانی فروشنده فولاد ویژه در ساخت زیردریایی ها به صنایع آلمان عموزاده بنیامین نتانیاهو بوده است.

از سوی دیگر جناح لیکود می‌کوشد که به بنی گنس رهبر جبهه آبی و سفید را بدنام کند.

در کارزار تبلیغاتی ادعا شد که بنی گنس تحت نظر روانشناس بوده و همچنین گفته می شود که او قادر به امنیت تلفن دستی خود نبوده است.

مقامات حزب لیکود خواستار آن هستند که  مسئله معامله ای که کمپانی تحت نظر بنی گنس در سال گذشته با اداره کل بورس اسرائیل داشته است  مورد بررسی قرار گیرد.

در عین حال از آخرین نظر سنجی هایی که به عمل آمده چنین بر می‌آید که در نتایج احتمالی انتخابات تغییر اساسی داده نشده است.

حزب لیکود  و جبهه حزبی آبی و سفید و دیگر احزاب اسرائیل کمابیش همان کرسی هایی را به دست خواهند آورد که در نظرسنجی‌های پیشین گفته شده بود.

همچنین پرزیدنت دونالد ترامپ به طور قاطع در کنار نتانیاهو ایستاده و به کمک او آمده است که بتواند آراء بیشتری در انتخابات به دست بیاورد.

پیامی که پرزیدنت ترامپ خطاب به ملت اسرائیل فرستاده بود در روزهای اخیر در همه شبکه های اجتماعی اسرائیل به صورت گسترده انتشار یافته است.

پرزیدنت ترامپ در این پیام می‌گوید که هیچ رهبری شایسته دیگری برای اسرائیل به جز بنیامین نتانیاهو وجود ندارد.

بخشی از سخنان پرزیدنت ترامپ را به زبان انگلیسی می شنویم:

همچنین این واقعیت که پرزیدنت ترامپ  در روز انتخابات اسرائیل یعنی نهم آوریل ۹ روز دیگر پذیرای رئیس جمهوری مصر در کاخ سفید خواهد بود از جانب برخی تحلیلگران اسرائیلی به نوعی افزایش حمایت نسبت به نتانیاهو و دوستی موجود بین اسرائیل و مصر تعبیر شده است.

یک دیدگاه

  1. درود و برکت بر بنیامین عزیز و تمام همراهان ایشان دست تک به تک بنی اسرائیل را از کوچک تا بزرگ می بوسم . درود و برکت بر اسرائیل باد تا ابد

Comments are closed.