‏ وال‌استریت ژورنال: رژیم ایران گام‌های جدید و کلیدی به سمت سلاح هسته‌ای برداشته است

وال استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی نوشته استک   ناظران سازمان ملل در گزارشی محرمانه به آژانس بین المللی اتمی اعلام کرده اند که رژیم ایران با آغاز مونتاژ ماده ای اصلی برای استفاده در هسته کلاهکهای اتمی، گامهای جدیدی به سمت تولید سلاح هسته ای برداشته است.

در ادامه این گزارش آمده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گزارشی ،به نقل از مقامات رژیم ایران به ناظران گفته است  که تجهیزات تولید فلز اورانیوم را در یک سایت در اصفهان طی چهار تا پنج ماه آینده نصب خواهد کرد.

یادآور می شود که از فلز اورانیوم می توان برای ساخت هسته سلاح هسته ای استفاده کرد.

حکومت ایران ز رسما به آژانس انرژی اتمی در وین اطلاع داد که ایران در زمینه  جدید ی از غنی سازی اورانیوم وارد شده است در این راستا کاظم غریب آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌ انرژی اتمی نیز  از طراحی نوع ارتقا یافته سوخت راکتور تهران خبر داد

او  گفته است که تمامی مراحل این برنامه به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده است که  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز  با انتشار گزارشی این موضوع را به اطلاع کشورهای عضو رسانده است.

به گفته کاظم غریب آبادی فعالیت‌های ایران در این زمینه در سه مرحله انجام و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی تولید می‌شود.

او گفته است: «تمامی این مراحل به اطلاع آژانس رسیده و می‌رسد ‌و بازرسان آژانس نیز سه روز قبل، از کارخانه تولید صفحه سوخت بازدید کردند».

او مدعی شده است: «این اقدام، از لحاظ فنی ایران را در ردیف کشورهای پیشرو در تولید سوخت های جدید قرار خواهد داد.»

حکومت ایران پس از خروج آمریکا از برجام گام به گام بر فعالیت‌های هسته‌ای خود افزود و تلاش کرد از این طریق نه فقط با آمریکا مقابله کند، بلکه اتحادیه اروپا را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا زیر فشار قرار دهد. فاصله گرفتن از تعهدات برجامی ایران در دوماه اخیر شتاب بیشتری گرفت تا جایی پیش رفت که که علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، نیز در این باره خبرداد که  در نیروگاه فردو فرایند تزریق گاز شروع شده و اولین محصول اورانیوم غنی‌شده ایران تولید می‌شود.

رژیم ایران غنی‌سازی اورانیوم را به سطح ۲۰ درصد و به میزان پیش از توافق هسته‌ای و آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسانده است. اقدامی که برای  ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به شدت نگران کننده است. آنها غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی فردو را گامی جدی در توسعه برنامه‌های هسته‌ای حکومت ایران  ارزیابی کرده و خواستار توقف فوری آن شدند.

آگاهان امور میگویند: راکتور اتمی در امیرآباد تهران سوخت ۲۰ درصدی را مصرف می کند و این هم چند سال پیش بهانه ای شد برای ایران که سوخت ۳ و نیم درصدی به ۲۰ در صد ارتقا بدهد که مرحله ای برا ی رسیدن به ۸۰ تا ۹۰ درصد است که برای بمب هسته ای مورد نیاز است