۱۰ کشته و ۱۵ مجروح در حمله با خودرو به رهگذران در شهر تورنتو؛ هویت عامل حمله مشخص شد

ساعت ۱۳:۳۰ دیروز (دوشنبه ۲۳ آوریل/۳ اردیبهشت) به وقت تورنتو، یک خودروی ون سفیدرنگ با سرعت زیاد، در یکی از پر رفت و آمدترین نقاط شهر تورنتو وارد پیاده رو شد و به میان مردم کوبید. این حادثه در نزدیکی خیابان یانگ و فینچ روی داد که محل کسب و کار و سکونت بسیاری از مهاجرین به ویژه ایرانی‌ها، چینی‌ها و کره‌ای هاست. چندین مغازه و صرافی ایرانی نیز در این محل قرار دارند.

در این حمله که هنوز پلیس آن را “تروریستی” اعلام نکرده، دست کم ۱۰ تن کشته و ۱۵ تن زخمی شده اند که حال ۵ تن از مجروحین وخیم اعلام شده است. راننده خودرو پس از اینکه ده‌ها تن از رهگذران را در پیاده‌رو زیر گرفت، از محل گریخت که کمی پایین تر از محل حادثه، توسط پلیس بازداشت شد.

آلک میناسیان، عامل حمله با خودرو در تورنتو

پلیس شهر تورونتو، شامگاه دوشنبه، نام راننده‌ی خودرو را  «آلک میناسیان»، ۲۵ ساله، ساکن شهر ریچموندهیل در شمال تورنتو اعلام کرد. انگیزه این حمله هنوز مشخص نیست و شخص مهاجم تحت بازجویی پلیس قرار دارد. پلیس تورنتو در ساعات پایانی دوشنبه شب اعلام کرد که مهاجم، صبح سه شنبه در برابر قاضی در دادگاه قرار خواهد گرفت و اتهاماتی که با آن روبروست، در دادگاه آشکار خواهند شد.

خودرویی که میناسیان از آن برای حمله به رهگذران استفاده کرده است، یک ون کرایه‌ای متعلق به شرکت «رایدر» بوده است.

شاهدان عینی که در صحنه حادثه حضور داشته‌اند، به رسانه‌های کانادایی گفتند که “مردم در پیاده رو همینطور به هوا پرتاب می‌شدند” و راننده‌ی ون سعی می‌کرده تعداد بیشتری از رهگذران را زیر بگیرد. بنابر گزارش‌ها، مهاجم بیش از ۱۵۰۰ متر در مسیر پیاده رو با خودرو حرکت کرده و به همین خاطر شمار قربانیان و حادثه دیدگان بالاست. هویت و ملیت قربانیان حادثه تا لحظه تنظیم این گزارش، هنوز از سوی پلیس اعلام نشده است.

پلیس شهر تورنتو از شاهدان عینی دعوت کرده است که با پلیس تماس بگیرند و به تحقیقات درباره این حادثه یاری رسانند.

محل حادثه بر روی نقشه:

به گزارش شبکه «سی بی سی» کانادا، آنگونه که در پروفایل «آلک میناسیان» در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، وی دانشجوی یکی از کالج های تورنتو به نام «سِنِکا» بوده است که در رشته «برنامه نویسی کامپیوتر» تحصیل می‌کرده است. یکی از همکلاسی‌های شخص مهاجم به آن خبرگزاری گفته است که میناسیان، گوشه گیر و غیراجتماعی بود و با کسی صحبت نمی‌کرد.

رالف گودال، وزیر امنیت عمومی کانادا، به خبرنگاران گفت در حالی که رویدادهای روز دوشنبه “ترسناک” بودند، به نظر نمی‌رسد که این رویدادها تهدیدی بزرگتر برای امنیت ملی باشند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا ضمن ابراز همدردی با قربانیان حادثه روز دوشنبه در تورنتو، در توئیتر نوشت: «امشب، قلب‌ها و افکار کل کشور با خانواده ها و دوستان کسانی است که امروز در شهر تورنتو کشته شدند. ما همچنین بهبودی کامل و هرچه سریعتر تمام کسانی را که مجروح شده‌اند، آرزومندیم».


از سویی شهر تورنتو روز دوشنبه میزبان وزرای امور خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه جی۷» بود. به دلیل دور بودن مکان برگزاری اجلاس جی ۷ از محل حادثه، تغییری در برنامه‌های این اجلاس صورت نگرفت و اجلاس به کار عادی خود ادامه داد.

فیلم لحظه دستگیری عامل حمله با خودرو در تورنتو توسط پلیس:

2 دیدگاه‌

  1. امثال این اقدام کاملا تروریستی و توسط ایران هدایت میشوند.گروه اقتصادی۷ با سیاست کاری ایران برعلیه روسیه تشکیل و وارد عمل شده درحالیکه ایران عامل اصلی بی ثباتی درجهان است پاچه روسیه را گرفته اند. تمام پرونده سازیها علیه روسیه توسط ایران شکل گرفته. ایران پس از برجام و بزانو دراوردن غرب اکنون نوبت روسیه است که تاریخ مصرفش برای ایران گذشته و سعی دارد ابتدا روسیه را از سوریه بیرون کند تا مزاحمی برای بلعیدن سوریه توسط ایران نباشد ومن شک ندارم با خروج روسها در زمان کوتاهی بشار سقوط خواهد کرد و ایران یکی از عوامل داعشی خودرا بقدرت خواهد رساند. ۴۰سال است که روسها در خدمت تروریسم ایرانی و اقتدار ان عمل کردند اما باور نمیکنند که ایران بیرحمانه و ناجوانمردانه عمل کند.تمام عملیات قتل عابرین با خودرو و قتل دانش امروزان و حمله به دفتر فیسبوک و … که ظاهرا انگیزه شخصی یا بیماریهای روانی دارند همگی توسط ایران تدوین و تروریستی و با هدف ایجاد رعب و ناامنی در جامعه صورت میگیرند. ایران پس از برجام بشدت درحال اخلالگری اقتصادی و ایجاد ناامنی به شکلهای مختلف و معماری سیاست غرب است و به همین دلیل بشدت از لغو برجام انتقاد میکند . لغو برجام فعالیتهای پنهان و مخرب ایران را در غرب محدود خواهد کرد.

  2. اگر کسی در تروریستی بودن این اقدام شک کند یک الاغ کامل است البته درزمان فعلی تروریسم فقط در قالب اسلامی و شیعی ان مطرح است که در تمام جهان درحال گسترش است

Comments are closed.