فرستاده صلح آمریکا، در چارچوب دیدار از خاورمیانه، با پادشاه اردن در عمان دیدار کرد

-ار کوشنر (چپ) فرستاده صلح پرزیدنت ترامپ در دیدار با ملک عبدالله دوم پادشاه ازدن

فرستادگان صلح ایالات متحده به خاورمیانه، در نخستین مرحله از ماموریت خود، روز گذشته (سه شنبه) با ملک عبدالله دوم دیدار کردند و طرح صلح آمریکا را به وی ارائه دادند.

فرستادن پرزیدنت ترامپ شامل جارِد کوشنر داماد او و حقوقدان جیسون گرین بلات می باشد که پیش از سفر به خاورمیانه، طرح صلح آمریکای را به دبیرکل سازمان ملل نیز ارائه کرده بودند.

هنوز هیچ یک از جزئیات این طرح افشا نشده است. پرزیدنت ترامپ چند ماه پیش گفته بود که می خواهد “بزرگترین معامله قرن” را به اسرائیل و فلسطینیان ارائه کند. ولی سران حکومت خودگردان گفته اند که حاضر به بررسی طرح آمریکایی نیستند و بهتر است مقامات دولت واشنگتن زحمت نکشند.

در کاخ سفید گفته شد که فرستادگان آمریکایی، در کنار مطرح ساختن طرح صلح، راجع به وخامت وضع زندگی و معیشتی در غزه نیز در این ماموریت خود گفتگو خواهند کرد.

کاخ سفید اعلام کرد که در مذاکرات فرستادگان آمریکایی با پادشاه اردن، از جمله درباره گسترش و تحکیم همکاری ها بین اردن و ایالات متحده گفتگو شده و این پرسش نیز طرح شده که چگونه می تواند به مردم غزه کمک کرد.

گفتنی است که به علت ادامه فعالیت سازمان های تروریستی در غزه، نه تنها اسرائیل به محاصره زمینی و دریائی علیه آن سرزمین ادامه می دهد، بلکه دولت مصر نیز عملا غزه را در محاصر دارد و اجازه رفت و آمد آزاد و یا تبادل کالا و محصولات نمی دهد.

انتظار می رود که کوسنر و گرین بلات روز جمعه (پس فردا) به اسرائیل بیایند، ولی پیش از آن از مصر و عربستان سعودی و قطر نیز دیدن خواهند کرد و طرح صلح را ارائه خواهند داد.