مرکل در دیدار از اردن، از فتنه گری های رژیم ایران در سوریه نیز انتقاد کرد

صدر اعظم آلمان خانم مرکل با اشاره به نگرانی مشترک رهبران کشورهای اروپایی درباره موشک های بالستیک ایران خواستار اتخاذ راه حل فوری در برابر سیاست تهاجمی ایران در خاورمیانه شده است.

خانم مرکل که به اردن سفر کرده است پس از دیدار با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن پنج‌شنبه به  خبرنگاران گفت: درباره رویکرد تهاجمی ایران گذاشته از بحث و رایزنی ما نیازمند راه‌حلی فوری هستیم.

مرکل در هفته‌های اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام بارها ضمن تاکید بر باقی ماندن کشورش در توافق هسته ای از فعالیت‌های موشکی و همچنین اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه ابراز نگرانی کرده است.

خانم آنگلا مرکل صدراعضم آلمان در دیداز از عمان  پایتخت اردن گفت کشورهای اروپایی با وجود تمایل به حفظ توافق هسته ای درباره موشک برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین حضورش در سوریه و همچنین نقش ایران در جنگ یمن نگرانی مشترک دارند.

یکی از دلایلی که ترامپ  در توضیح روج آمریکا از توافق هسته ای اعلام کرد این بود که جمهوری اسلامی پس از برجام نیز به توسعه برنامه موشکی بالستیکی خود و همچنین حمایت از تروریسم در منطقه ادامه داده است.

شماری از کشورهای عربی همچنین یالات متحده آمریکا و اروپا همواره از اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه به ویژه در سوریه و عراق ابراز نگرانی کردند. در ماه‌های اخیر نیز فشارها برای خروج نیروهای ایرانی از جنوب سوریه که در مرز اسرائیل و اردن واقع شده شدت یافته است هرچند دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران حضور نیروهای ایرانی در جنوب سوریه را انکار کرده است.

خانم مرکل در بخش دیگری از سخنان خود اقدامات ایران در جنوب سوریه را مورد اشاره قرار داد و گفت اردن نه فقط با معضلات ناشی از میزبانی یک میلیون پناهجو دست و پنجه نرم می کند بلکه در نزدیکی مرزهایش نیز شاهد تحریکات ایران است که امنیت اسرائیل و مرزهای اردن را تهدید می‌کند. صدراعظم آلمان حدود سه هفته پیش نیز در دیدار با نخست وزیر اسرائیل اظهار داشته بود اقدامات ایران در منطقه نگران کننده است به ویژه برای امنیت اسرائیل

علاوه بر آلمان دو کشور دیگر اروپایی که توافق هسته ای با ایران را امضا کرده اند شامل فرانسه و بریتانیا می شوند درباره فعالیت‌های موشکی و اقدامات ایران در خاورمیانه ابراز نگرانی کردند.