۱۵۸ نفر قربانی کورونا در اسرائیل، ولی شمار شفا یافتگان نیز بالا میرود که نشانه سطح خدمات پزشکی کشور است

دولت اسرائیل قصد دارد از فردا (یکشنبه) که آغاز هفته کاری محسوب می شود، برخی از مقررات قرنطینه و منع آمد و شد را باطل کند تا بازگشت کسبه در برخی رشته های بازرگانی و اقتصادی امکان پذیر شود. ولی در عین حال، برخی از شهرها، شهرک ها و حتی محله های درون شهری، در قرنطینه باقی خواهد ماند.

هدف دولت از این دستور آن است که فعالیت بازرگانی بتواند تا حدودی نفس بکشد و در همان حال، روند ابتلا به ویروس به سرعت پیشین باز نگردد. اکنون بیش از دو هفته است که بسیاری از اهالی اسرائیل، عملا در قرنطینه به سر می برند و ابعاد فعالیت اقتصادی و تولید به ۱۵ درصد کاهش یافته و اکنون دولت می خواهد آن را به سی درصد افزایش دهد و در مرحله بعدی به پنجاه درصد برساند.

البته همه مقررات فاصله گیری افراد از یکدیگر و استفاده از ماسک و دستکش نیز باید همچنان رعایت شود.

اسرائیل از فرارسیدن ماه روزه رمضان نگران است و تلاش خواهد کرد از هرگونه همایش در شب های افطار جلوگیری کند. همین مقررات، در هفته عید یهودی پسح، عید آزادی و بهار به اجرا گذاشته شد.

یک شهرک عرب نشین در شمال اسرائیل از امروز مورد قرنطینه قرار گرفت. این شهرک دیر الاسد نام دارد که درصد بالایی از ابتلا به ویروس کورونا در آنجا تشخیص داده شده است.

مقامات مذهبی و غیرمذهبی این شهرک از مردم خواسته اند از مقررات منع آمد و شد اطاعت کنند.

در اسرائیل نیز مانند همه نقاط دیگر، نماز جمعه تا اطلاع بعدی تعطیل شده و مساجد نیر بسته شده است.

اداره اوقاف اسلامی که زیر نظارت دولت اردن قرار دارد، اعلام کرد که در روزهای رمضان، مسجد الاقصی نیز تعطیل خواهد بود.

طبق مقررات بهداشتی که از جانب دولت اسرائیل صادر شده، اکنون بیش از ده روز است که همه کلیساها (نیایشگاه یهودیان) نیز تعطیل گردیده و حتی برگزاری نماز در خارج از محوطه کنیسا نیز ممنوع گردیده است. ولی احتمال می رود که در این هفته، نوعی نماز در محوطه بیرونی کنیسا و با حفظ فاصله دو متری آزاد اعلام گردد.

طبق آخرین آماری که پیش از ظهر امروز (شنبه) انتشار یافت، شمار جانباختگان در اسرائیل به ۱۵۸ تن رسیده و ۱۱۸ تن نیز در شرایط دشواری بیشتری هستند و دستگاه تنفس مصنوعی به آنها وصل شده است. شمار مبتلایان به سیزده هزار نفر رسیده، ولی در همان حال، بیش از سه هزار تن نیز شفا یافته و به خانه های خود باز گشته اند. این رقم، بسیار امیدوار کننده است و از سطح بالای امور پزشکی و درمانی در اسرائیل حکایت می کند.