هشدار سه قدرت اروپایی به رژیم اسلامی درباره کاهش تعهدات هسته‌ای

اتحادیه اروپا به رژیم هشدار می دهد که اگر از برجام خارج شود و یا حتی از تعهد های خود سرپیچی کند با تحریم های بیشتری این بار از جانب اروپا روبرو خواهد شد

دو دیپلمات اروپایی که نخواستند نامشان فاش شود به خبر گزاری رویترز گفته اند که فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، هشدار دیپلماتیک رسمی به تهران داده‌اند.

به گزارش رویترز، یک دیپلمات دیگر با اشاره به همین موارد، گفته است استراتژی مقام‌های ایرانی، سرزنش کردن اروپایی‌ها درباره همه مسائل است.

در هفته ها و روزهای گذشته بارها مقام های سیاسی و دیپلماتیک رژیم به کشورهای اروپایی در رابطه با عمل کردن به تعهدات اتحادیه اروپا در قبال برجام هشدار داده و همچنین ابراز نا امیدی کرده اند.

حسن روحانی سه هفته پیش مهلتی ۶۰ روزه به طرف های باقی مانده در برجام داده است که اگر تا آن زمان این کشورها چاره ای برای دور زدن تحریم ها و یاری رسانی مالی به رژیم اسلامی نیابند تهران در تمیم خود در رابطه با پایبندیش به برجام تجدید نظر خواهد کرد.

مهلت دوماهه ایران، ۱۷ تیرماه به پایان می‌رسد ولی قدرت‌های اروپایی پیش از این اعلام ضرب‌الاجل توسط ایران را رد کرده‌اند.

اما مقام‌های اروپایی بیش از این به ایران هشدار داده‌اند در صورتی که به نقض برجام دست بزند، همه تحریم‌های لغو شده علیه ایران را بر می‌گردانند.

با وجود این هشدارها، معاون رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی روز ۲۷ خرداد گفت که ایران تا ده روز دیگر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده که پیشتر تعیین شده بود، عبور خواهد کرد.

این دیپلمات اروپایی در ادامه گفتگوی خود با رویترز تاکید کرده که هرچقدر ایران دست به اقداماتی بزند که پتانسیل نقض برجام را دارند، اروپا کمتر می‌تواند به آنها به کمک کند. او گفته این یک چرخه معیوب است.

ایالات متحده بارها به اتحادیه اروپا در رابطه با ارتباط مالی این اتحادیه با رژیم اسلامی هشدار داده است و با صراحت گفته استکه اروپا میان ما و رژیم ایران یکی را انتخاب کند.